جستجو
All Categories
  Menu Close
   • All Categories
    • Back
    • All Categories
     • Back
    Back to all

    همه چیز درباره گل لیلیوم | روش کاشت و نگهداری و تکثیر لیلیوم | انواع مخلتف گل سوسن یا لیلیوم

    در این نوشته تلاش داریم تا همه چیز درباره گل لیلیوم را به اشتراک بگذاریم ، در خصوص انواع مختلف آن صحبت کنیم و روش نگهداری و تکثیر آن را توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید

    همه چیز درباره گل لیلیوم یا سوسن

    نام دیگر این گل سوسن می باشد و بعضا ممکن است شما آن را با نام گل سوسن بشناسید. پس در ادمه متن هم توجه داشته باشید که گل سوسن همان لیلیوم است.

    شما حتما بسیار زیاد اسم گل لیلیوم به گوشتان خورده است این گل بسیار زیبا که از آن برای تزئین دسته گل ، ماشین عروس ، مجالس دیگر جاها نیز مورد استفاده قرار میگیرد.گل لیلیوم به دلیل زیبایی خاصی که دارد برای تزئینات کار ها گزینه ی بسیار مورد پسندی است. حال اگر بخواهیم برای این گل صفت هایی را به کار ببریم میتوانیم از زیبایی ، شایسته بودن ، و اصیل بودن برای گل لیلیوم استفاده کنیم. گل لیلیوم به علت داشتن این صفات باعث میشود شما با استفاده از آن در تزئینات دسته گل ها و و دیگر تزئیناتی که با گل صورت میگیرد ویژگی خاصی به آن کار بدهد.

    ویژگی های گل لیلیوم یا گل سوسن :

    این مطلب گفتنی است که گل لیلیوم جزو گل های بومی کره زمین بوده و تنها در در دو منطقه از آن رشد میکند که ایران کشور عزیزمان نیز یکی از این دو منطقه جغرافیایی میباشد این گل در منطقه جیرنده رشد میکند و همچنین در اکراین که محل رشد دیگر گل سوسن یا لیلیوم است.
    گل لیلیوم را در زبان پارسی با نام سوسن میشنویم که بعضی از زبان شناسان دلیل این اسم گذاری را شباهت زیاد این گل به گل سوسن چلچراغ میدانند. علاوه بر تنوع بسیار رنگی که دارد همچون چلچراغی از ساقه خود آویخته شده است.

    سفارش سبد گل لیلیوم در تبریز
    سبد گل لیلیوم و رز
    سبد گل آلستر و لیلیوم

    سازمان محیط زیست ایران به دلیل کمیاب بودن گل لیلیوم در سراسر کره زمین اهمیت ویژه ای برای آن در نظر گرفته است و محیط رشد گل لیلیوم را به صورت محافظت شده تحت نظر این سازمان است.
    گل لیلیوم اکثرا در مناطق گرمسیری رشد بهتری دارد اما در مناطق سرد نیز درون گلدان میتوانید آن را به عمل بیاورید.
    گل لیلیوم دارای پیازی قوی است که تا چند سال میتوان از آن برداشت کرد.این گل دارای نژاد هایی گوناگون با تنوع رنگ و شکل های متفاوت است.
    شکل هایی متنوع همچون شیپوری،فنجانی و زنگوله ای با گل های آویزان.ساقه ی آن ها از پیاز رشد کرده و گل با اندکی تاخیر بر روی ساقه رشد خواهد کرد.
    این گل بسته به نوعش در سایه و نور خورشید رشد میکند.
    از رنگ های زیبای این گل میتوان به رنگ های زرد، بنفش، نارنجی، قهوه ای، آجری و سفید اشاره کرد.
    این گل در شرایط آب و هوایی سرد نیز مقاوم است و در میانه های بهار شروع به گل دهی میکند و در میانه های تابستان معمولا به اوج رشد و زیبایی خود خاهد رسید.
    البته گفتنی است که این گل را میتوان تحت شرایط گلخا نه ای خاص در ماه های دیگر نیز سال پرورش داد و از آن در جشن ها و دیگر میهمانی ها و مجالس نیز استفاده کرد.
    برای این کار شما باید با در نظر گرفتن زمان 3 ماه گل لیلیوم آن را برای مجلس پرورش دهید.و مهمترین نکته برای به عمل آوردن آن در زمان های دیگر سال تنظیم کردن دما برای رشد گل سوسن میباشد.

    روش صحیح کاشتن گل سوسن یا لیلیوم:

    گل لیلیوم دارای فلس های جداگانه ای است که به پیاز این گل متصل هستند و ما از طریق همین فلس ها گل لیلیوم را به عمل میاوریم.
    شما برای کاشتن گل لیلیوم نیاز به خاکی دارید که مواد مورد نیاز این گل رت به طور کامل دارا باشد و از کیفیت بالایی نیز برخوردار باشد. خاکی که برای گل لیلیوم مناسب است باید استریل شده و ضد عفونی شده از هر نوع آفتی باشد همچنین دارای مواد کودی بسیار مناسب، مرغوب و با کیفیت باشد. پس از کاشت پیاز گل لیلیوم بعد از مدتی کم برگ های اولیه که برگ هایی کوچیک هستند شروع به رونما شدن میکنند و طولی نمیکشد که ساقه نیز شروع به رشد کردن میکند که گل از روی آن نیز رشد خواهد کرد.


    نکات قابل توجه در کاشت و برداشت گل سوسن

    پس از کاشتن گل و به عمل آمدن آن دقت کنید که این گل را قبل از سرد شدن هوا بچینید و حتما از رشد کامل این گل اطمینان حاصل فرمایید .
    تا اینجا فکر کنم که متوجه این شده باشید که گل لیلیوم بسیار حساس و انعطاف پذیر هستند و تنها تحت شرایط محیطی خاصی رشد میکنند. پس توجه مداوم به گل لیلیوم امر بسیار مهمی در کاشت و برداشت گل میباشد. شاید شما هم در گلفروشی نزدیک خانه تان این گل لیلیوم را دیده اید بعضی از این گلها دارا لکه های قهوه ای رنگی هستند که این لکه ها نوعی بیماری شایع هستند که گل لیلیوم را به خود دچار میکنند.پس تا میتوانید این گل ها را در شرایط محیطی عالی نگهداری کنید تا از شیوع این بیماری در آن ها مقاومت شود.

    طول عمر گل لیلیوم را افزایش دهید

    برای افزایش دادن عمر مفید این گل یعنی زمانی که این گل دارای زیبایی و رنگ های منحصر به قرد خود است میتوانید چند مورد را انجام دهید
    اول از همه جدا کردن قسمت نر گل لیلیوم از ماده ها که در تجربیات کشاورزان نتایج خوبی از این عمل دیده شده.
    همچنین گفته شده که اضافه کردن مقدار کمی سرکه به آب این گل باعث افزایش طول عمر آن خواهد شد.
    و دیگر نکته ای که باید رعایت شود این است که هنگام آبدهی به این گل از آب سرد بین 4-6 درجه استفاده کنید و مقداری ساکارز نیز در آب حل کنید.

    گل لیلیوم و نژاد های آن:

    گل لیلیوم دارای نژاد های مختلف با رنگ های مختلف است که در زیر نسبت به زمان گلدهی این گل آن هارا به ترتیب نام
    برده ایم.

    Asiatic hybrids

    دارای تنوع رنگ بسیار بالا یی از سفید تا نارنجی و قرمز است که مورد پسندترین آنها رنگ زرد و نارنجی آن است.
    جدیدترین گل های کاشته شده از این نژاد دارای لکه های رنگی است و تا 75 سانتیمتر نیز رشد خواهند کرد.
    این نژاد از گل لیلیوم از شروع تابستان تا اواسط آن رشد میکند.
    این گلها به سمت بالا یا پایین به صورت آویزان رشد خواهد کرد.این نژاد از گل لیلیوم با سرعت بالایی در زیر خاک تولید سلولی میکند و تکثیر میشود.

    Candidum hybrids
    این نژاد از گل لیلیوم در تابستان رشد میکنند و دارای رنگ سفید میباشد و خوشبو نیز هستند.
    پیاز آن ها را نباید در عمق زیادی از خا ک بکاریم.
    اسم دیگر این گل madonna lilies میباشد

    Martagon hybrids

    این نژاد از گل لیلیوم دارای گل برگ هایی خم شده به سمت عقب است و خود گل به سمت پایین آویزان میباشد.
    بعضا آن را به اسم turk's caps هم میشناسند
    ساقه های این نژاد تا 90-120 سانتیمتر نیز رشد میکنند. تا حدود 20-25 گل روی ساقه های این نژاد از گل لیلیوم رشد خواهد کرد
    باید درو از نور مستقیم آفتاب و در خاکی غنی از مواد ارگانیک کاشته شوند .
    از جا به جا کردن پیاز های این نژاد از گل لیلیوم جدا خودداری کنید زیرا باعث متوقف شدن رشد آن ها خواهد شد.

    Trumpet lilies
    این نژاد از گل لیلیوم وسعت رنگی بین سفید تا بنفش را دارد.ساقه های آن دیده شده که تا 2.5 متر نیز رشد کرده است.
    این گل در میانه های تابستان رشد و نمو خواهد کرد.

    Longiflorum hybrids

    این گل های شیپور مانند را حتما به دفعات زیاد در گلفروشی ها مشاهده کرده اید . این نژاد از گل لیلیوم معمولا دارای رنگ زرد و سفید میباشد. نام دیگر آنها سوسن عید پاک است که مربوط به جشن هایی سال نو میلادی است.همچنین بو بسیار معطر و خوشبویی را نیز دارا هستند.

    Lillium lancifolium
    این نژاد از گل لیلیو نیز دارای گلبرگ های به عقب خمیده و سر آویزان میباشند که ارتفاع آن ها نیز بین 90-120 سانتیمتر است.
    بر روی هر ساقه از این گل دیده شده است که حدود 13 گل روییده است شاید آنها را با نام لیلیوم یا سوسن ببری به شما معرفی کرده باشند.

    Oriental hybrids
    گل های این نژاد از گل لیلیوم دارای بوی خوش و سایز بزگ هستند.رنگ آنها از سفید تا بنفش تیره است.این گل ها ترجیح میدهند تا در محیطی که نیمی از آن سایه است رشد کنند.سطح خاک آنها را با مواد خوراکی و ارگانیک مخصوص این نژاد از گل لیلیوم بپوشانید.اینها نیز در میانه های تابستان رشد میکنند.

    نظرات
    انصراف از نظر Close