Close
(0) مورد
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
دسته بندی ها
  Filters
  Preferences
  جستجو

  روش  های خشک کردن گل

  گل ها یک تجربه و حس عالی را برای ایجاد یک رویداد به یاد ماندنی، تعیین می کنند. اما بعد از اتمام مراسم با گلها چه می کنید؟ بهترین راه برای حفظ خاطره ی ماندگار آن روز، خشک کردن گل ها می باشد. با این کار می توانید تمام گل های مورد علاقه تان را تا هر زمانی که می خواهید حفظ کنید و از آن ها برای تزئین منزل تان استفاده نمایید، همینطور از آویز آنها در اتاق خواب و گلبرگ های معطر آن لذت ببرید. ما در این مقاله با ارائه ی چند روش شما را راهنمایی می کنیم تا دریابید که چگونه می توانید با روشهای مختلف گل ها را خشک کنید.

  نحوه خشک کردن گل ها: با مایکروویو

  در این روش شما می توانید در کمترین زمان و با صرفه جویی در وقت گل ها را به سرعت خشک کنید. بهتر است برگ ها و شاخه های اضافی را از گل جدا کرده و گل ها را در ظرف مناسب مایکروویوی که درون آن را با لایه ی نازکی از ماسه سیلیسی پر کرده اید؛ قرار دهید، سپس گل را کاملا با ماسه ی سیلیسی بپوشانید. اگر گل ها کوچک هستند می توانید چندین مورد را در همان ظرف قرار دهید فقط مطمئن باشید که آنها کاملا در ماسه پوشانده شده اند. سپس ظرف را  به همراه یک فنجان آب در مایکروویو قرار دهید و به مدت یک تا دو دقیقه دما را در بالاترین درجه تنظیم کنید. آب داخل فنجان مقداری از انرژی مایکروویو را می گیرد و این کار باعث می شود سوختگی یا خشک شدن بیش از اندازه گلها کمتر اتفاق افتد، بسته به تراکم گل ها اگر نیاز بود می توانید مجددا این کار را تکرار نمایید تا گل ها به طور کامل خشک شوند.  
  این روش ممکن است آزمون خطای زیادی داشته باشد زیرا بعضی گل ها دارای گلبرگ های ضخیم تری هستند که در اینصورت بهتر است زمان بیشتری برای آن ها در نظر بگیرید. بعد از این مرحله اجازه دهید بین 24 ساعت تا 36 ساعت بسته به نوع ضخامت گلبرگ ها گل ها خنک شوند سپس به آرامی با ضربه زدن به ظرف گل ها را در معرض نمایش قرار دهید و بیرون بیاورید و در نهایت با یک برس یا براش کوچک آن ها را از سیلیس پاک کنید.

  نحوه خشک کردن گل ها: با ژل سیلیکا

  اگر می خواهید گلهای شما دقیقاً مانند باغچه هایتان به نظر برسد، می توانید از ژل سیلیکا استفاده کنید. از این ژل به عنوان یک رطوبت گیر خوب استفاده می شود که شما می توانید با استفاده از این ماده گل های طبیعی خود را به راحتی خشک کنید. برای شروع شاخه ها و برگ های اضافی را از گل جدا کنید و آنها را درون یک ظرف که از سیلیکا ژل پر شده است بپوشانید. در حالی که باید مطمئن شوید گل ها به  طور کامل در داخل ژل غرق شده اند، باید مراقب باشید دانه های ژل درون گلبرگ ها نروند. بعضی از افراد معتقدند نمک غیر یددار به عدم تغییر رنگ گل ها کمک می کند، بنابراین می توانید چند قاشق غذاخوری نمک نیز اضافه کنید. بعد از این مرحله درب ظرف را ببندید و طی چند روز در محیطی خنک و دور از دسترس قرار دهید، در نهایت گل های خود را با کمترین تغییر رنگ درون گلدان بگذارید و از زیبایی آن لذت ببرید.

  نحوه خشک کردن گل ها: با فشار دادن یا پرس کردن

  استفاده ازاین روش در خشک کردن گل ها، بیشتر در تزئینات خانگی استفاده می شود. برای این کار می توانید گل ها را در بین صفحات کتاب به صورت یکی در میان، رو به پایین و گل دیگر رو به بالا قرار دهید که همپوشانی نداشته باشند. البته برای اینکه رطوبت گل ها صفحات کتاب را خراب نکنند می توانید در بین صفحات کتاب از کاغذ روغنی یا روزنامه استفاده نمایید. اگر بخواهید گل ها تحت پرس شدیدیتری باشند روی کتاب، چندین وسیله یا کتاب سنگین تر بگذارید و اجازه دهید هفت تا ده روز دست نخورده بماند. می توانید از این گل های فشرده برای ساختن یک قاب عکس در جهت زیبا سازی دیوار استفاده کنید.
  برای ساخت قاب عکس بعد از آغشته کردن گل ها با چسب آنها را به آرامی درون قاب قرار دهید و اجازه دهید چند ساعت در محیط باز بماند تا گازهای تولید شده از چسب خارج و گل به خوبی چسبانده شود. بعد از این مرحله می توانید شیشه را به آرامی روی قاب بگذارید و بعد از نصب آن بر روی دیوار، لذت ببرید.

  نحوه خشک کردن گل ها: در محیط آزاد

  آویز کردن دسته های گل به صورت وارونه، سنتی ترین روش برای خشک کردن گل ها است. در این روش گل ها را در یک دسته جمع و ساقه های آن را با یک نوار محکم کنید. سپس آن ها را در در محوطه ای با تهویه مناسب و بیرون از نور مستقیم آفتاب، به صورت وارونه قرار دهید و اجازه دهید گل ها تا دو هفته به همین صورت باقی بمانند. بعد از این زمان به آرامی نوار را ببُرید و گل ها را درون تنگ شیشه ای یا گلدان قرار دهید. به یاد داشته باشید که گل ها بسیار شکننده اند، پس در جا به جایی آن ها دقت کنید، تا بتوانید سالیان طولانی از زیبایی آنها لذت ببرید.

  شما می توانید به کمک هر کدام از روش های گفته شده گل های خود را خشک کنید و آنها را به نمایش بگذارید. با این روش های خلاقانه و تجربی طی سالیان طولانی از زیبایی الهام بخش و خاطره انگیز این گل ها بهره مند شوید.

  خشک کردن گل با  استفاده از تافت و اسپری مو

  برای خشک کردن و نگهداری از گل ها می توانید از حالت دهنده مو و یا تافت استفاده نمایید و گل های طبیعیتان را به نحوی خشک کنید که شکل ، حالت و رنگ آن تغییر نکند فقط کافیست گل هایتان را به شکل تکی با تافت اسپری کنید تا لایه ای جهت محافظت بر روی آن شکل گرفتخه و از شکنندگی گل ها جلوگیری نمایید .

  خشک کردن گل به روش شیمیایی

  برای خشک کردن گل به روش شیمیایی میتوان از نمک ، خاک رس یا مواد خشک کننده و یا جوش شیرین را ترکیب کرد و برای گرفتن رطوبت گل ها از این موارد به عنوان مواد خشک کننده استفاده کرد تا رطوبت گل ها حدود 6 هفته توسط نمک و مواد دیگر ذکر شده گرفته شود . 

  آویزان کردن گل بر روی طناب

  از این روش می توانید دست گل های مورد علاقه تان را از یک سناب از سقف خانه آویزان کنید . در این روش ابتدا گل ها را با طناب بسته و سپس روی طناب آویزان کرده و اجازه دهید گل ها تا دو هفته در همین حالت باقی بماند .

   برای حفاظت بیشتر ازگل هایتان می توانید از روزنامه جهت پوشاندن استفاده نمایید . اما در جابه جایی گل ها بسیار دقت کنید زیرا گل ها شکننده هستند . جهت اینکه دسته گلتان آسیب نبیند میتوانید آن هاذرا درون تنگ شیشه ای قرار دهید .

  خشک کردن گل با اتو  

  یکی از روش های سریع خشک کردن گل ها استفاده از اتو است . در این روش گل ها را بین دستمال کاغذی قرار داده و در زیر و روی آن چند دستمال کاغذی قرار داده و سپس با اتو خشک کنید .

   

   
  انصراف از نظر
  مشاوره رایگان جهت سفارش: 09910804487