Close
(0) مورد
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
دسته بندی ها
  Filters
  Preferences
  جستجو

  روش های مراقبتی از گیاهان و گل ها

  روش های مراقبتی از گیاهان و گل ها

  بر اساس تجربه، گل ها برای رشد مناسب به مراقبت های ویژه ای نیاز دارند. برخی از این گیاهان کاملاً به تغییرات شرایط آب و هوایی حساس هستند و می توانند در یک دوره کوتاه مدت پژمرده شده و در شرایط سخت بمیرند.

  اگر در حال پرورش گل هستید و امیدوارید نتیجه خوبی از آن بگیرید ، باید کارهای دیگری غیر از تامین آب کافی و حذف علف های هرز باغ خود را برای آنها انجام دهید. شما باید انجام سایر کارها، مانند هرس ، کنترل آفات و بیماری ها را نیز در نظر داشته باشید.
  در این مقاله ، قصد داریم به نحوه مراقبت صحیح از گیاهان گل در باغ  یا گلدان های شما بپردازم. ادامه مطلب را بخوانید تا اقدامات مراقبتی مهمی را که باید برای گیاهان خود اعمال کنید، مشاهده نمایید.

  آبیاری گل ها

  به طور خلاصه نحوه مراقبت از گیاهان گل در باغ یا گلدان ها شامل موارد زیر می شود:

  1. گلهای خود را مرتب آبیاری کنید
  2. کودهای مناسب بزنید
  3. علف های هرز را از باغ گل خود حذف کنید
  4. پوشش خاک با موارد طبیعی و مصنوعی

  5. نور آفتاب کافی برای آنها فراهم کنید

  6. جلوگیری و کنترل آفات
  7. پیشگیری و کنترل بیماری ها
  8. از گیاهان گل خود در برابر حیوانات محافظت کنید
  9. گیاهان خود را هرس کنید
  10. در باغ گل خود از وسایل تمیز استفاده کنید
  11. خاک را جایگزین کنید

  1. گل های خود را به طور منظم آبیاری کنید

  در فصل تابستان ، حداقل باید هر روز یک بار گل های خود را آبیاری کنید. گیاهان در این فصل آب زیادی از دست می دهند و اگر خوب آبیاری نشوند می توانند پژمرده شوند یا رشد آنها متوقف گردد. فصول دیگر بسیار خنک و مرطوب است و شما می توانید هفته ای دو بار گل های خود را آبیاری کنید.

  وقتی نوبت به تعیین مقدار آب برای استفاده در باغ می رسد ، باید گونه های گل ها و نیاز آبی آنها را در نظر بگیرید. از دیگر عواملی که می توانید در نظر داشته باشید نوع خاک باغچه و میزان بارندگی در منطقه شماست.

  توجه: آبیاری بیش از حد و روش های آبیاری ضعیف می تواند باعث بیماری های قارچی در گیاهان شود. بنابراین توصیه می شود مقدار مناسب استفاده کنید و از روش های آبیاری ایمن مانند استفاده مستقیم از آب روی خاک و نه روی شاخ و برگ بهره مند شوید.

  2. از کودهای مناسب استفاده کنید

  خاک های باغی با گذشت زمان حاصلخیزی خود را از دست می دهند و گیاهان را در معرض مواد مغذی ناکافی قرار می دهند. وقتی نشانه هایی از باروری خاک در باغ خود مشاهده کردید ، باید بلافاصله از کودهای مناسب بر روی گل ها استفاده کنید.

  بهترین کودها برای گلها، محلول در آب یا مایع هستند. بعضی از کودها در صورت استفاده نادرست می توانند گیاهان را بسوزانند. برای جلوگیری از این مشکل ، باید دستورالعمل های تولید کنندگان کود را دنبال کنید.

  3. علف های هرز را از باغ گل خود خارج کنید

  علف های هرز با سلامتی گیاهان مفید رقابت می کنند و می توانند آفات و بیماری ها را در خود جای دهند. برای اینکه از گلهای خود بهترین نتیجه را بگیرید ، باید هر گونه علف هرز در باغچه خود را از بین ببرید.

  اگر در یک باغ کوچکتر گل می کارید یا از گلدان استفاده می کنید ، می توانید علفهای هرز را فقط با ریشه کن کردن کنترل کنید. برای یک باغ بزرگتر ، شما باید از ابزار باغبانی مانند بیل زدن استفاده نمایید و هر هفته علف های هرز از بین ببرید.

  4.  پوشش خاک با موارد طبیعی و مصنوعی

  این پوشش عمدتا برای کمک به خاک در حفظ رطوبت انجام می شود و در مکان هایی که کمبود آب دارند توصیه می گردد. این عمل در باغ ها مزایای دیگری مانند کنترل علف های هرز و تنظیم دمای خاک را نیز خواهد داشت.

  اگر تصمیم دارید از این روش در باغ خود استفاده کنید ، باید مواردی را انتخاب کنید که زیبایی گیاهان شما را از بین نبرد. برخی از این پیشنهادات شامل چمن ، برگ ، خرده چوب و کاغذهای پلی اتیلن است.

  5- گیاهان خود را با نور خورشید کافی تأمین کنید

  نور خورشید منبع انرژی گیاهان است بنابراین شما باید اطمینان حاصل کنید که گل های شما به اندازه کافی از آن استفاده می کنند. بعضی از گلها هر روز به ساعات زیادی تابش نور خورشید احتیاج دارند در حالی که بعضی دیگر مانند گل های آپارتمانی فقط به چند ساعت زمان نیاز دارند. بنابراین شما باید نور مورد نیاز گیاهان خود را بدانید تا بتوانید نور کافی برای آنها را فراهم کنید.

  یکی از راه های اطمینان اینکه نور خورشید به میزان کافی به گیاهان می تابد، احداث باغ خود به دور از ساختمان های بلند یا درختان بزرگ است. این اساساً برای جلوگیری از انسداد نور خورشید است. اگر گیاهان شما نمی توانند ساعتهای طولانی در برابر نور خورشید حضور داشته باشند، می توانید در اطراف باغچه یا گلدان های خود مانعی قرار دهید تا در بعضی از ساعات روز نور خورشید را مسدود کند.

  6. جلوگیری و کنترل آفات

  آفات می توانند به راحتی گیاهان را از بین ببرند، بنابراین جلوگیری از حمله آنها به باغ شما مهم است. ما می توانیم با در امان نگه داشتن باغ خود از علف های هرز، از برخی آفات جلوگیری کرده و با نصب موانع و تله ها از ورود آفات دیگر نیز جلوگیری کنیم. برخی از آفات که باید از آنها آگاه باشید شامل، کنه ها ، شته ها ، مگس های سفید می باشند.

  اگر گیاهان شما به طور تصادفی توسط آفات مورد حمله قرار گرفتند، باید برای از بین بردن این موجودات مضر از سموم دفع آفات مناسب استفاده کنید. برای کنترل شیوع آفات نیز می توانید گیاهان بسیار آسیب دیده را ریشه کن کنید.

  مراقبت از گلها

  7. پیشگیری و کنترل بیماری ها

  آفات و بیماری ها برای گلها کاملاً مضر هستند. بیشتر بیماری های گیاهی توسط قارچ ها ، باکتری ها و ویروس ها ایجاد می شوند. برخی از بیماری هایی که باید از آنها آگاهی داشته باشید عبارتند از: آنتراکنوز ، لکه برگ باکتریایی ، تب گلبرگ اوولینیا و زنگ سفید.

  با اجتناب از استفاده زیاد آب در باغچه و گلدان ها می توانید از بیماری های قارچی جلوگیری کنید. از طرف دیگر ، با استفاده از ابزارهای تمیز علف های هرز را حذف و هرس کنید تا از بیماری های باکتریایی و ویروسی پیشگیری نمایید.

  اگر گیاهان شما به بیماری آلوده شوند، باید از مواد شیمیایی مناسب برای از بین بردن میکروارگانیسم های بیماریزا استفاده کنید. شما باید بسته به علت بیماری به دنبال بهترین قارچ کش ، باکتری کش یا ویروس کش باشید.

  8. از گیاهان گل خود در برابر حیوانات محافظت کنید

  برخی از حیوانات مانند گیاه خواران می توانند با تغذیه از شاخ و برگ باغ های گل را از بین ببرند. حیوانات دیگر مانند سگ و گربه نیز می توانند برای گیاهان باغ مخرب باشند.

  بهترین راه برای محافظت از باغ خود در برابر حیوانات نصب مانع است. می توانید از مانعی مانند حصار سیم استفاده کنید که حداکثر محافظت را داشته و باغ را همچنان در معرض دید قرار دهید.

  9. گیاهان خود را هرس کنید

  در دنیای مراقبت از گیاهان، هرس کردن و فرآیند حذف ساقه های اضافی برای تشویق رشد گیاهان بسیار مناسب است. توصیه می شود گیاهان خود را هرس کنید تا شاخه ها افزایش یابد و باعث تشکیل گلهای بیشتر شود.

  از طرف دیگر، هرس و فرایند قطع شاخه های بیش از حد رشد یافته برای کنترل رشد گیاهان مناسب است. اگر بعضی از گیاهان شاخه هایی دارند که به صورت رو به رشد می کنند ، می توانید برای رسیدن به ارتفاع یکنواخت و اشکال فشرده ، آنها را کوتاه کنید.

  10. از وسایل تمیز در باغ گل خود استفاده کنید

  ابزار باغبانی می تواند باعث شیوع بیماری ها شود، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که ابزارهای باغبانی برای علف های هرز و هرس شما همیشه عاری از میکروارگانیسم های بیماریزا باشند. توصیه می شود قبل و بعد از استفاده آنها را تمیز و ضد عفونی کنید.

  11. خاک را جایگزین کنید

  خاک ها با گذشت زمان خواص فیزیکی خود را از دست می دهند و ظرفیت آنها برای حفظ رشد گیاه کاهش می یابد. اگر باغ یا خاک گلدان شما به دلیل تخریب خصوصیات فیزیکی نتواند گل های شما را حفظ کند، باید آن را جایگزین کنید.

  شما می توانید از مرکز باغ محلی خود خاک جدید بگیرید. همچنین می توانید از خاک مکان دیگری در خانه یا محل کار خود استفاده کنید، اما برای از بین بردن آفات و بیماری ها باید آن را بخور دهید.

  نتیجه

  همانطور که می بینید، مراقبت از گیاهان و گل های باغ کار بسیار خوبی است، که انجام اقدامات مراقبت از آن بسیار آسان است. اگر در حال پرورش این گل ها هستید، می توانید از این راهنما برای نگهداری یک باغ زیبا و بهبود ارزش زیبایی ملک خود استفاده کنید.

  انصراف از نظر
  مشاوره رایگان جهت سفارش: ۰۹۹۲۶۶۲۸۶۳۱