Close
(0) مورد
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
دسته بندی ها
  Filters
  Preferences
  جستجو

  چندماده طبیعی مفید جهت تقویت خاک در گلدان ها

  چندماده طبیعی مفید جهت تقویت خاک در گلدان ها

  جهت تقویت خاک گلدان ها به خصوص گیاهان خانگی روش های زیادی وجود دارد و بسیاری از مواد غذایی در منزل می تواند جایگزین بسیار خوبی به جای کود جهت تقویت خاک باشد .  ما در این مقاله  به بررسی  چند ماده طبیعی برای تقویت خاک گلدان می پردازیم .

  پوست تخم مرغ  

  معمولا استفاده از کودهای جامد یا مایع طبق دستور خاصی است و تا حدی که با کمی بر هم خوردن این تعادل، گیاهان آسیب زیادی  می‌بیند و شما نتیجه خوبی از استفاده کودها نخواهید داشت. پوست تخم مرغ تقویت کننده خوبی برای خاک گلدان ها به شمار می‌آید. هنگام استفاده از تخم مرغ ، پوستش را  برای تقویت خاک گلدان‌هایتان استفاده نمایید. زیرابه نوعی یک کود طبیعی به حساب می‌آید. 
   حتی بعضی افراد نیز معتقد هستند که پوست تخم مرغ نیازی به آسیاب کردن نداشته زیرا پوست تخم مرغ با جای گرفتن در خاک، نم نم تجزیه می شود و به خاک تبدیل می گردد. 
    پوست تخم مرغ حاوی مقادیر بسیار زیادی مواد معدنی مثل آهن ، سیلیس، کلسیم، فسفر، منیزیم ،پتاسیم و ... می باشد . موادی که برای تقویت خاک بسیار مفید است و شما می‌توانید از آن ها استفاده نمایید. حتی  شما می‌توانید تخم مرغ را بپزید و آبش را داخل گلدن‌هایتان بریزید. این کار نیز می‌تواند باعث تقویت خاک گلدان بشود.

  قهوه و چای

  پس از خورن چای و قهوه، تفاله‌های آن را دور نریزید زیرا قهوه برای رشد گیاه مناسب است و شما می‌توانید از آن برای رشد گیاهتان استفاده کنید . نیتروژن موجود در قهوه باعث  می‌شود که ساقه‌های آن سبز رنگ و محکم  گردد . منیزیم و پتاسیم قهوه نیز جهت رشد مطلوب گیاهان داخل گلدان ضرورت داشته و بسیارمفید است.   تفاله‌های چای نیز سرشار از یکسری مواد مغذی برای گیاهان است  ، که می‌تواند باعث تقویت گیاه بشود.
  برخی خواص تفاله چای برای گیاه مانند :
  •      رشد کردن گیاه  
  •    تامین مواد مغذی ضروری خاک  
  •    راهی ارزان و راحت برای تقویت گیاه 
  •    جایگزین مناسب برای مواد سمی و شیمیایی خاک  
  •       شفاف شدن رنگ برگ‌های گیاهان  

  آسپیرین

  طبق تحقیقات صورت گرفته ، آبی که حاوی آسپیرین  باشد باعث رشد 100% گیاه  می شود. جهت این کارمیتوان یک و نیم عدد از قرص آسپیرین را با 2 لیتر آب ترکیب کرده و به خاک اضافه  نمایید. این مخلوط را داخل بطری  ریخته  و هر 3 هفته یک بار به روی گیاه اسپری کنید.این کار باعث تقویت گیاه  می گردد و از بیماری‌های آن هم جلوگیری می نماید . اسید سالیسیلیک همان چیزی است  در گیاهان که به مقدار بسیار کم وجود دارد. این ماده در آسپیرین وجود دارد و می‌تواند سیستم ایمنی گیاه را تقویت  نماید .

  خاکستر  

  اگر شما جزء افرادی هستید که در روستا زندگی  میکند ، احتمالا توده  آتش  دارید که در آن چیزهایی مثل آوار، شاخه‌های شکسته وجود داشته باشد. شما آن‌ها را دور  نریزید  و از خاکسترشان برای تقویت خاک  استفاده نمایید.  زیرا حاوی مقادیر زیادی کلسیم، پتاسیم و مواد قلیایی بالا می باشد ،که این مواد  می‌تواند باعث گلدهی و شکوفه دادن گیاهان  شود

  صدف  

   اگر در مناطق ساحلی زندگی کنید  مناطقی وجود داردکه در آن‌ها صدف‌های زیادی  است که  می‌توانید صدف‌ها را بردارید و خرد  کرده و سپس از آن برای تقویت خاک گلدان استفاده نمایید. چرا که صدف‌ها حاوی مقادیر بالایی کربنات کلسیم است ،  همان ماده‌ای که  سبب ایجاد خاک بیشتر می‌شود. 

  کود انسانی  

  زباله انسان نیز می‌تواند باعث تقویت خاک گلدان  ها شود . البته این کود   درجه‌ای از ریسک به دنبال دارد که شما باید آن را مدیریت کنید .  پس قبل از انجام هر کاری به اندازه کافی تحقیق کنید .

  پوست موز

  پوست موز  بهترین مواد طبیعی برای تقویت خاک گلدان است و حاوی مقادیر بسیار بالایی پتاسیم، کلسیم، فسفر و ... است که می تواند سبب سلامت خاک گلدان ها شود.جهت  استفاده از پوست موز، شما می توانید آن را آسیاب کرده و آن را در هر نقطه ای از خاک ،حدود 6 سانت پایین تر استفاده نماییدو یا این که آن را آسیاب و سپس خشک  نمایید و بعد آن را به کودتان اضافه کنید .
  همچنین می توانید آن را به سادگی به خاک گلدانتان اضافه نمایید .روش دیگر این است که می توانید پوست موز را به شکل یک دست به صورت نواری آماده  کرده و آن را داخل سینی فر  قرار دهید . دمای فر باید  بین 77 درجه تا 93 درجه سانتی گراد باشدو زمانی که پوست موزها داخل فر، تغییر رنگ داد و خشک گردید ، می توانید از فر در آورده و منتظر سرد شدنش بمانید  و پس ازآن استفاده نمایید.

  پوست تخم مرغ و پودر موز

  1 قاشق سوپخوری ا پوست تخم مرغ را با پودر موزی که خشک شده ، ترکیب  کنید و سپس به آن کمی نمک خوراکی اضافه نمایید . همچنین جهت ترکیب بهتر می‌توانید کمی به آن آب مقطر  نیز اضافه نمایید. اسپری که آماده شده را به روی خاک اسپری کنید . البته دقت نمایید که از پوست‌های سالم موز برای این کار استفاده کرده و از پوست‌های فاسد و خراب شده موز استفاده نکنید.

  ترکیب پوست تخم مرغ، پوست موز و تفاله قهوه

  ترکیب پوست تخم مرغ، پوست موز و تفاله قهوه  نیز می‌تواند سبب تقویت خاک گلدان  شود .  جهت  این کار شما باید مواد را خشک نموده  و سپس آن را داخل خاک استفاده کنید . دقت نمایید  هیچ یک از این مواد نباید مرطوب باشد. زیرا  رطوبت موجود در آن می‌تواند آفات زیادی را به سوی گلدان ها جذب نماید. 
   

  نکاتی جهت  شاداب نگه داشتن گیاهان در گلدان

  برای شاداب نگه داشتن گیاهان در گلدان نکات زیر می تواند مفید باشد :

  • سعی  کنید از ظروف شیشه‌ای برای نگهداری گیاهان استفاده  نکنید. از  ظروف شیشه ای  تنها برای قلمه زدن گیاهان استفاده کنید . در غیر این صورت گزینه خوبی برای نگهداری از گیاهان  نیست. زیرا این ظروف نور را از خود به راحتی عبور  می دهد . و آب فراوان می تواند باعث گندیدگی ریشه‌های گیاهان  گردد . اگر از این ظروف جهت نگهداری   گیاه استفاده می نمایید ، بایستی آب آن را به طور مرتب خالی کرده زیرا آب اضافه می‌تواند باعث از بین رفتن ریشه‌ در گیاهان شود  

  •      خاک گلدان‌هایتان را حداقل هر سال  1 بار عوض کنید و  با این کار موقعیت مناسبی برای رشد گیاه فراهم  کنید. 
        گلدان‌های خود را نیز هر سال یک مرتبه تعویض کنید زیرا این کار باعث می گردد که قارچ‌ها، کپک‌ها  گیاهان از بین رفته و گیاهان فرصت کافی جهت رشد کردن پیدا نمایند . ولی برای  گیاهی مثل کاکتوس، تعویض سالیانه نیاز  نیست  و شما می‌توانید آنها را هر چند سال یک بار تعویض نمایید .
  •      از گلدان‌  فلزی برای نگهداری گیاه  استفاده ننمایید ، زیرا باعث زنگ زدن خاک می شود . 


    
  انصراف از نظر
  مشاوره رایگان جهت سفارش: 09910804487