Close
(0) مورد
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
دسته بندی ها
  Filters
  Preferences
  جستجو

  گل شمعدانی

  گل شمعدانی

  گل شمعدانی گل بومی آفریقای جنوبی از خانواده ژرامیناسه می باشد و در حدود 220گونه و 5000-6000 واریته دارد که غالب آنها بوته است و در گلکاری چندان مورد توجه نیست . گل های شمعدانی رنگ های بسیار زیبایی دارد و محبوب عموم هستند و از زمان های گذشته علاقه مندان زیادی برای رشد آنها وجود داشته است و این گل ها را می توان در محیط های بسته مانند خانه و شرکت ها وهمچنین در باغ نیز  پرورش داد . 
  گل شمعدانی با توجه به ژنتیک شان رشد بالایی دارند و با محیط های مختلف سازگار هستند و در فصل های سبز سال مانند بهار و تابستان بسیار مورد توجه قرار می گیرند و به چشم می خورند  و مکان های مختلفی را زینت می بخشند. نکته ای که در مورد گل شمعدانی وجود دارد این است که این گل ها در دمای بسیار سرد ممکن است دچار یخ زدگی گردند و اگر این گل های زیبا در محیط های باز هستند باید در نگهداری آنها دقت لازم را داشته باشید. 
   این را هم باید بدانیم که همه گل های شمعدانی معطر نیستند و فقط نوع های خاصی از این گل هستند که معطر می باشند. اغلب گل های معطر شمعدانی گلبرگ های صورتی دارند که گاها طیف هایی از مشکی هم در آن ها قابل دیدن است ، پس اگر این مساله برای شما حائز اهمیت است حتما در زمان خرید گل شمعدانی دقت کنید .   زمان مناسب کاشت شمعدانی

  .از آنجا که گل شمعدانی نیاز به نور مداوم آفتاب دارد باید در فصل های گرم سال که نور آفتاب بیشتری وجود دارد کاشته شوند. البته که در تمامی فصول سال سازگار هستند اما برای رشد بیشتر گیاه بهتراست شمعدانی را در فصل بهار و یا تابستان کاشته شود.

  پرورش و تکثیر گل شمعدانی

  گل های شمعدانی جزء گل های کوچک محسوب می شوند و نیاز به جایگاه بزرگی ندارند اما باید بدانید که کوچک بودن گلدان از رشد گیاه جلوگیری می کند . گل شمعدانی را به راحتی می توان تکثیر کرد و آن ها را پرورش داد باید دقت کنید که حتما گلبر گ ها و برگ های سالمی داشته باشند که تغییر رنگ نداده باشند . همچنین ساقه های شمعدانی محکم و عاری از هر گونه آفت و لکه باشند . در ادامه در سه مرحله نحوه ی تکثیر گل شمعدانی را ذکر خواهیم کرد 
  مرحله ی اول :  گلبرگ های خریداری شده به هورمون ریشه یابی آغشته  کرده  و از آن به عنوان بذر شمعدانی استفاده کنید. همچنین می توان  گلبرگ شمعدانی را در آب قرار داده و زمان دهید  تا ریشه کند و سپس در خاک بکارید.
  مرحله ی دوم  :  خاک مناسب برای شمعدانی خاک جنگلی مخلوط  با ماسه است. لایه ای از خاک ها و ماسه ها را در گلدان  بریزید  و لایه به لایه به کودهای چند منظوره و پر کننده اضافه  کنید .
  مرحله ی سوم : در مرحله بعدی  گلبرگ های آغشته از هورمون و یا ریشه زده در آب را درون خاک قرار داده و دقت کنید که خاک مرطوبی داشته باشد. ریشه زنی شمعدانی حدودا بین سه الی چهار هفته  زمان می برد . کشیدن یک پلاستیک اطراف گلدان می تواند به ریشه زنی گل سرعت  دهد  ، بهتر است شمعدانی ها از ابتدای کاشت در یک گلدان باشند و محیط آن ها را زیاد جا به جا نکنیم زیرا که گل به محیط عادت می کند  و تغییر محل رشد گل شمعدانی ممکن است در سلامت و رشد گل تاثیر منفی داشته باشد.

  جلوگیری از یخ زدگی شمع دانی

  اگر در مناطق سرد سیر زندگی می کنید  ، بهتر است که شمعدانی ها را به منزل ببرید و جلوی یک پنجره نور گیرقرار دهید که علاوه بر دمای مناسب از تابش نور آفتاب نیز  بهره مند شود. اگر محل زندگی شما سرد سیر نیست می توانید شمعدانی ها را در بیرون از منزل در محیط باز نگهداری کنید و فقط در شب که دمای هوا کمتر است یک پلاستیک بر روی آن بیندازید، فقط توجه داشته باشید اگر پلاستیک بر روی گل خود قرار دادید حتما  چند تا سوراخ بر روی آن ایجاد کنید تا به گل اکسیژن رسانی شود.

  شرایط محیطی مناسب رشد شمعدانی 

  رشد  هر گیاهی به عوامل محیطی مانند دما و نور و عوامل رشد مانند میزان آفتاب و نوع خاک  بستگی دارد ، برای رشد گیاهان نیاز است که  باید ها و نباید ها که برای سلامت گل و گیاهان مفید است را بدانیم. همچنین باید بدانیم که گیاهان برای رشد از آب تغذیه می کنند و هر کدام از آنها   برای تغذیه خود رژیم غذایی خاصی را دارند. در ادامه مطلب در مورد رژیم غذایی ، محیط و عوامل مهم  دیگر که برای رشد شمعدانی مهم است را توضیح می دهیم .

  دمای محیط : دمای محیط  در زندگی گیاه  تاثیر بسیار زیادی دارد و اگر گیاهان دردمای زیاد باشند امکان پژمردگی آن ها وجود دارد ،مناسب ترین دما برای شمعدانی ها حدودا 18 درجه سانتی گراداست .

  نور آفتاب شمعدانی ها باید در نور کافی آفتاب باشند اما نور مستقیم و شدید آفتاب ممکن است سبب سوختگی و کم آب شدن آن ها  شود پس بهتر است ، در نور مستقیم آفتاب نباشند بلکه در محیط آفتاب گیر باشند. همچنین باید بدانید که اگر شمعدانی با کمبود نور مواجه شود گل های زیبای خود را از دست خواهد داد و اگر این روند طولانی مدت ادامه  داشته باشد  ، گیاه را به سمت گل ندادن سوق می دهد.

  خاک : خاک محل زندگی گیاه و ریشه ی گیاه است و در صورت شرایط  سلامت و تغذیه  مناسب خاک، ریشه خود گیاه نیز در سلامت خواهد بود. پس نوع خاک و رطوبت خاک نیز در رشد و سلامت گل شمعدانی مانند هر گیاه دیگری موثر است.شمعدانی ها در خاک اسیدی بهتر رشد می کنند  اما زیاد هم به نوع خاک حساس نیستند و بهتر است که از خاک غنی شده و یا کودهای افزودنی استفاده  کنید .

  تغذیه مناسب خاک : برای ثابت نگه داشتن سطح رطوبت  خاک و حاصل خیزی بیشتر خاک نیاز به مواد عالی  (جبران کمبود مواد لازم در خاک ) مورد نیاز خاک است که در داخل و سطح خاک استفاده می گردد .

  آبیاری : تشنه نگه داشتن شمعدانی خاک می تواند روشی برای رشد بهتر گیاه باشد پس آب ندادن گیاه شمعدانی و خشک گذاشتن آن به مدت دو روز می تواند گیاه را به رشد بیشتر تشویق نماید. البته گیاه را برای مدت طولانی تر از دو روز بدون آب نگذارید چرا که سبب ریزش گل ها می شود.

  کود دهی شمعدانی 

     در فصل های زمستان گیاهان  نیاز به کود دهی زیادی  ندارند و نیازشان به کوددهی در فصل های دیگر است . کود دهی با استفاده از کود   جامد یا مایع می تواند صورت گیرد و باید دقت لازم را داشت  که عنصر های لازم به گیاه برسد و گیاه با کمبودی مواجه نشود . این کود دهی باید هر دو الی چهار هفته تکرار گردد . کود دهی بیش از حد رشد کلی گیاهان را بالا می برد اما از گل دهی آن کاسته می شود.

  عمر گل شمعدانی

  گل شمعدانی در انواع مختلف هستند که طول عمر آن ها نیز متفاوت است اما گونه ای که در ایران یافت می گردد  از گونه ای است که در صورت سلامت گل و مراقبت صحیح آن و توجه به محیط و دما رشد می تواند چند ساله باشد.

  هرس شمعدانی

  هرس شمعدانی مانند تمام گیاهان دیگر به رشد گیاه کمک میکند. هرس کردن باعث از بین رفتن گل های مرده و یا مریض می گردد و دیگر گیاه انرژی خود را  برای آن ها صرف نخواهد کرد و تمامی انرژی خود را صرف گل های سالم  می کند.

   

  انصراف از نظر
  مشاوره رایگان جهت سفارش: 09910804487