دانستنی ها, نگهداری گیاهان

انواع گلهای آپارتمانی آویز

انواع گلهای آپارتمانی آویز

احتمالا همه شما می‌دانید و موافق هستید که گیاهان آپارتمانی همیشه زیبا هستند، اما برخی از گیاهان آپارتمانی وقتی در گلدان‌های آویزان قرار می‌گیرند زیبایی خود را بیشتر نشان می‌دهند. این گیاهان در واقع گیاهان آویز آپارتمانی هستند که معمولاً شاخه‌ها و برگ‌های بلندی دارند و به صورت آویزان زیباتر به نظر می‌رسند. علاوه بر این، این گیاهان باعث زیبایی محیط و طراحی خاص فضای آپارتمانی می‌شوند. با توجه به این موضوع و محبوبیت این دسته از گیاهان، در این مطلب قصد داریم چند مدل از انواع گلهای آپارتمانی آویز را معرفی کنیم.

یکی از مزایای استفاده از گیاه آپارتمانی آویزی این است که نه تنها خاص هستند، بلکه می‌توان از آن‌ها در کوچک‌ترین فضاها نیز استفاده کرد. همچنین گل‌های آویز آپارتمانی تنوع بسیار بالایی دارند و برای هر نور، دما و شرایط آبیاری حداقل یک گیاه مناسب از این خانواده وجود خواهد داشت؛ بنابراین، اگر در خانه خود کمبود فضا دارید، وقت آن رسیده است که با خرید گیاهان آویز آپارتمانی زیبایی فضای خانه را دو چندان کنید.

گلهای آویز آپارتمانی کدام ‌اند؟

گلهای آویز آپارتمانی به آن دسته از گل های آپارتمانی گفته می‌شود که دارای ساقه‌های دنباله دار با سرعت رشد سریع باشند. البته می‌توانید از گیاهان با برگ‌های بزرگ و انعطاف‌پذیر نیز به عنوان گیاهان آپارتمانی آویز استفاده کنید.

اگر خانه شما کوچک است و فضای زیادی برای نگهداری گیاهان آپارتمانی ندارید، می‌توانید از این گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. جالب است بدانید که نگهداری از اکثر این گیاهان سخت نیست و بیشتر آن‌ها در دسته گیاهان آپارتمانی مقاوم هستند.

نحوه نگهداری از گلهای آپارتمانی آویز

بیشتر انواع گلهای آپارتمانی آویز از کشورهای گرمسیری سراسر جهان وارد می‌شوند؛ بنابراین برای حفظ طراوت و زیبایی خود به محیطی گرم و عمدتاً مرطوب زیر نور روشن و غیر مستقیم نیاز دارند.

آن‌ها باید دور از سرمای زمستان، حداقل بالای 10-15 درجه سانتی‌گراد نگهداری شوند، اما مراقب باشید که محیط آن‌ها بیش از حد نیز گرم نشود. برای افزایش رطوبت، خرید یک مه پاش یا یک بطری اسپری آب ضروری است. همچنین نور غیر مستقیم روشن را فراموش نکنید و آن‌ها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی بازیگوش دور نگه دارید. برای جلوگیری از رشد بیش از حد، بیشتر گیاهان آپارتمانی به طور مرتب هرس شوند. هرس کردن باعث می‌شود گیاه سالم‌تر بماند و بهتر است در بهار و قبل از شروع دوره رشد جدید گیاه انجام شود.

اکثر گیاهان آپارتمانی آویز به آب کمی نیاز دارند و باید بین هر آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود. حجم آبی که این گیاهان نیاز دارند در فصل زمستان نیز کمتر می‌شود. بهترین زمان برای آبیاری گیاهان آپارتمانی هنگام صبح است. همچنین کود دهی را فراموش نکنید و باید در طول فصل رشد، گیاه را کود دهید. شما نیز میتوانید از هرکجای کشور سفارش خود را ثبت کنید؛ ارسال گل به شیراز یکی از خدمات گل رزا محسوب میشود.

انواع گلهای آپارتمانی آویز

گلهای آپارتمانی آویز انواع مختلفی دارند و هرکدام ویژگی‌ها و زیبایی خاص خود را خواهد داشت. در ادامه قصد داریم به چند مدل از زیباترین انواع گلهای آپارتمانی آویز اشاره کنیم:

۱. پتوس

پتوس گیاهی مقاومی است و نیازی نیست زمان زیادی به نگهداری آن اختصاص دهید، بنابراین، می‌تواند بهترین انتخاب برای مبتدیان باشد. طول شاخه‌های پتوس در شرایط محیطی مناسب می‌تواند تا چندین متر نیز رشد کند. می‌توانید پتوس را از سقف‌های بلند آویزان کرده یا ساقه‌های دنباله دار آن را به نرده‌ها، دیوارها و سقف‌ها وصل کنید. پتوس انواع مختلفی دارد که می‌توانید از همه آن‌ها به عنوان یک گیاه آپارتمانی آویز استفاده کنید.

پتوس

۲. پاپیتال

عشقه یا پاپیتال که با نام‌ پیچک انگلیسی نیز شناخته می‌شود، درخت انگور کوهنوردی با برگ‌های کوچک و قلبی شکل است. نگهداری از این گیاه آسان است و سرعت رشد آن بسیار بالاست، بنابراین در فصل بهار به هرس زیادی نیاز دارد.

این گیاه علاوه بر خاصیت تصفیه‌کنندگی بالا می‌تواند با جذب انواع باکتری‌ها و آلاینده‌های موجود در هوا به عنوان یک ضد حساسیت قوی عمل کند. به همین دلیل به افرادی که مشکلات تنفسی دارند توصیه می‌شود که از پاپیتال به عنوان یک گیاه آپارتمانی آویز استفاده کنید. مشکل اصلی در نگهداری از عشقه حملات فراوان آفات از جمله شته‌ها به این گیاه است.

پاپیتال

۳. ساکولنت غوره ای

یکی از زیباترین گیاهان آویز که طرفداران زیادی دارد ساکولنت دانه مرواریدی یا غوره‌ای است. ساقه‌های نازک و سبز رنگ این گیاه پر از برگ‌های بیضی شکل هستند که به سمت پایین رشد می‌کنند و منظره‌ای دیدنی را ایجاد خواهند کرد. ساکولنت‌ها از جمله گیاهانی هستند که نسبت به خشکی و کمبود آب مقاومت بالایی دارند، بنابراین بهترین گزینه برای مکان‌های گرم و خشک خواهند بود. این گیاه همیشه سبز است، رشد سریعی دارد و در برخی از فصول سال گل‌های سفید رنگ با رایحه دارچینی تولید می‌کند. تمام قسمت‌های این گیاه سمی است و باید دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری شود.

ساکولنت غوره ای

۴. اسکاندیس

اسکاندیس یکی از منحصر به فردترین گیاهان آویز است. این گیاهان شباهت زیادی به پتوس دارند و اغلب با آن‌ها اشتباه گرفته می‌شوند. اسکاندیس‌ها دارای برگ‌های قلبی شکل و براق هستند. اسکاندیس یکی از مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی است که سرعت رشد بالایی دارد و طول شاخه‌های آن به 2 متر می‌رسد. برای پر کردن گلدان اسکاندیس چندین بار در سال، جوانه‌های انتهایی را قطع کنید تا گیاه تشویق به رشد شود. اسکاندیس گیاهی ارزان قیمت و گزینه‌ای مناسب برای مبتدیان است.

اسکاندیس

۵. سرخس بوستون

سرخس بوستون به دلیل شاخ و برگ‌های منحصربه‌فردش به یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی آویز تبدیل شده است. این نوع سرخس یکی از انواع گیاهانی است که تصفیه کننده هوا هستند. نکته مهم در نگهداری از این نوع سرخس این است که محیط نگهداری آن باید فوق‌العاده مرطوب باشد. گرده افشانی و پاشیدن آب روی برگ‌های سرخس شمشیری باعث سیاه شدن برگ‌های آن می‌شود. بهترین راه برای مرطوب نگه داشتن سرخس بوستون، ایجاد یک جزیره است.

سرخس بوستون

۶. گل گندمی

گل گندمی یا گیاه عنکبوتی یکی از شناخته شده‌ترین گیاهان آپارتمانی است. این گیاه با وجود قیمت پایین بسیار زیباست. این گیاه خاصیت تصفیه کنندگی فضا را دارد و به همین دلیل نگهداری آن در منازل شهرهای آلوده توصیه می‌شود. گل گندمی یک گیاه بسیار مقاوم با سرعت رشد بالا است. تنها مشکل رایج این گیاه سیاه شدن نوک برگ‌ها است که در نتیجه کمبود رطوبت اتفاق می‌افتد.

گل گندمی

۷. کالیسیا

از دیگر گیاهان آویز مینیاتوری، کالیسیا، یکی از انواع ساکولنت‌ها است. این گیاه رشد بسیار سریعی دارد و در مدت زمان کوتاهی به گیاهی با ساقه‌های بلند تبدیل می‌شود. از روغن این گیاه برای درمان درد و کبودی استفاده می‌شود.

کالیسیا

۸. بودیا

گیاه بودیا که با نام‌ دم الاغی نیز شناخته می‌شود، یکی از اعضای خانواده ساکولنت است. این گیاه دارای برگ‌های ضخیم و قوی است. طول ساقه‌های این گیاه به 1 متر می‌رسد. کاشت این گیاه در گلدان‌ ظاهری شبیه مو با بافت آفریقایی ایجاد می‌کند که در نوع خود بسیار زیبا است.

بودیا

۹. پلاتیسریم یا سرخس شاخ گوزنی

در میان انواع گلهای آپارتمانی آویز، پلاتیسریم یا سرخس شاخ گوزنی یکی از گزینه‌های عالی محسوب می‌شود. این سرخس دارای 17 گونه مختلف است که برخی از گونه‌های آن بومی استرالیا بوده و طول برگ‌های آن به نیم متر می‌رسد. این گیاه را در زمستان باید در دمای 10 درجه سانتی‌گراد نگهداری کنید.

پلاتیسریم یا سرخس شاخ گوزنی

۱۰. آکالیف یا دم روباهی

گیاه آکالیف که به نام دم روباهی نیز شناخته می‌شود، به سرعت رشد می‌کند و گل‌های قرمز زیبایی تولید خواهد کرد که شبیه دم روباه هستند. هرس منظم این گیاه باعث رشد شاخه‌های کناری و پرتر شدن برگ‌ها و گل‌های گیاه می‌شود. آکالیف گیاهی است با برگ‌های سبز درشت و لبه‌های دندانه‌دار بیضی شکل، نوک تیز و کرکی و در تمام طول سال شکوفا می‌شود، اما میزان گلدهی آن در بهار و تابستان بسیار بیشتر است.

آکالیف یا دم روباهی

۱۱. خزه اسپانیایی

خزه اسپانیایی گیاهی هوازی است و نیازی به خاک ندارد. این گیاهان ریشه ندارند و نیاز خود را از رطوبت هوا تأمین می‌کنند، بنابراین زیستگاه آن‌ها باید مرطوب باشد. خزه اسپانیایی در اواخر بهار گلهای کوچک و معطر می‌دهد و ظاهر بسیار زیبایی دارد.

خزه اسپانیایی

۱۲. اگزالیس

این گیاه در ایران با نام‌های شبدر ارغوانی و گل عشق شناخته می‌شود. برگ‌های این گیاه در طول روز باز و با تاریک شدن هوا بسته می‌شوند. در فصل بهار این گیاه گل‌هایی به شکل شیپور به رنگ‌های سفید یا صورتی تولید می‌کند. رنگ جذاب این گیاه به فضای آپارتمان شما رنگ و لعاب خاصی می‌بخشد و طرفداران زیادی دارد.

اگزالیس

۱۳. پپرومیا آنگولاتا

گل پپرومیا آنگولاتا یکی از خاص‌ترین انواع گلهای آپارتمانی آویز است. این گیاه دارای برگ‌های سبز رنگ کوچکی است که روی ساقه‌های بلند می‌رویند. برای حفظ شادابی این گیاه کافی است هفته‌ای یک بار آبیاری شود و گاهی در تابستان به آن ویتامین بدهید. این گیاه دارای برگ‌های چرمی جذاب است و طراحی مینیمالی دارد.

پپرومیا آنگولاتا

۱۴. سروپژیا

گیاه آپارتمانی آویز سروپژیا یک گیاه همیشه سبز است که به دلیل ساقه‌های صورتی و برگ‌های سبز شکل قلب شناخته شده است و طول شاخه‌های آن تا 4 متر می‌رسد؛ بنابراین هرچه آن‌ها را به سقف نزدیک‌تر کنید، از زیبایی آن بیشتر لذت خواهید برد.

سروپژیا

۱۵. گیاه برگ بیدی

اگر عاشق دکوراسیون بنفش هستید، گیاه برگ بیدی که به قلب بنفش نیز معروف است، گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. گیاه برگ بیدی دارای برگ‌های زیبایی است و یک انتخاب خوب به عنوان یک گیاه آپارتمانی آویز محسوب می‌شود. گل‌های برگی بیدی انواع مختلفی دارند و بیشتر آن‌ها نیاز به مراقبت زیادی نخواهند داشت و به راحتی رشد می‌کنند.

گیاه برگ بیدی

۱۶. پیچک کانگورو

پیچک انگور یا سیسوس گونه‌ای کمتر شناخته شده پیچک با برگ‌های براق است. این گیاه شامل مجموعه‌ای متنوع است که بیش از 350 گونه مختلف دارد. بیشتر این گیاهان دارای خواص درمانی نیز هستند. همه انواع این پیچک‌ها به عنوان گیاهان آپارتمانی آویز مورد استفاده قرار می‌گیرند و جلوه زیبایی به فضا می‌دهند.

پیچک کانگورو

۱۷. سرخس لانه پرنده

گیاه سرخس لانه پرنده از آن دسته گیاهانی است که برگ‌های آن به صورت عمودی رشد می‌کند و یک گلدان آویز فوق‌العاده می‌سازد. این گیاه رشد سریعی ندارد و می‌توانید برای مدت طولانی از زیبایی و طراوت آن لذت ببرید. با مراقبت از این گیاه، همیشه شاهد جوانی و شادابی آن خواهید بود.

سرخس لانه پرنده

۱۸. آویز مینیاتوری دیسچریا

آویز مینیاتوری دیسچریا یک گیاه هوازی است، به این معنی که در یک محیط گرمسیری با جذب رطوبت و مواد مغذی از هوا زنده می‌ماند. برگ‌های بیضی شکل و گوشتی این گیاه بر روی ساقه‌های قوی قرار گرفته‌اند و ارتفاع آن تا 3 متر می‌رسد.

آویز مینیاتوری دیسچریا

۱۹. گیاه تیلاندسیا

تیلاندسیا نوعی گیاه هوازی است که مراقبت از آن بسیار آسان خواهد بود. این گیاه بدون خاک رشد می‌کند اما نیاز به اسپری آب دارد. نور خورشید تمام نیازهای معدنی آن را برآورده می‌کند، پس از آن دریغ نکنید. به طور خاص، همه انواع گیاهان تیلاندسیا گیاهان دنباله‌دار نیستند؛ اما آن‌ها منحصربه‌فرد و خاص هستند.

گیاه تیلاندسیا

۲۰. بگونیا خالدار

گیاه آویز آپارتمانی بگونیای خالدار یا بگونیای عروس یکی از انواع گیاهان آپارتمانی آویز مجلل و جذابی است که به سختی در هر جایی یافت می‌شود. این گیاه در صورت مناسب بودن شرایط رشد، با برگ‌های صورتی، سفید یا قرمز و گل‌های صورتی شما را شگفت زده خواهد کرد.

بگونیا خالدار

۲۱. هویا لایناریس

گیاه آپارتمانی هویا لایناریس یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی آویز کمتر دیده شده است که می‌تواند طبیعتی جذاب برای شما ایجاد کند. این گیاه اگر هر روز کمی در معرض آفتاب و نور خورشید قرار گیرد، می‌تواند گل‌های سفید معطری تولید کند. گیاه هویا از دسته گیاهان آپارتمانی گلدار و معطر است.

هویا لاینریس

۲۲. مارانتا لوکورونا

مارانتا لوکورونا یک گیاه بومی جنگل‌های استوایی برزیل با ظاهری بسیار زیبا است. برگ‌های این گیاه رفتار جالبی دارند و زمانی که هیچ منبع نوری در اطراف آنها نباشد جمع می‌شوند و وقتی باز هستند، شبیه دست‌های نمازگزار به نظر می‌رسند. شکل خاص برگ‌های این گیاه باعث محبوبیت آن شده است و گیاهی خاص و زیبا محسوب می‌شود.

مارانتا لوکورونا

۲۳. یشم دنباله دار

یشم دنباله دار، نوعی گیاه گرمسیری بومی آمریکای جنوبی است و برگ‌های نرم و ساقه‌های بلند دنباله دار آن واقعا جذاب هستند. در شرایط نگهداری خوب، این گیاه می‌تواند گل‌های کوچکی نیز تولید کند و از دسته گیاهان آپارتمانی آویز بسیار زیبا و پر طرفدار محسوب می‌شود.

یشم دنباله دار

۲۴. گیاه پارچ

گیاه پارچ نوعی گیاه بومی جنوب آسیا و شمال استرالیا بوده که برای افراد مبتدی بسیار مناسب است. این گیاه با ظاهر خاص و منحصربه‌فرد خود یکی از گیاهان بسیار زیبای آپارتمانی بوده و نگهداری از آن آسان است. برگ‌های این گیاه ظاهر چشمگیر و خاصی دارند و در گلدان‌های آویز زیباتر می‌شوند.

گیاه پارچ

۲۵. سرخس ستاره آبی

سرخس ستاره آبی یکی از گونه‌های گل آپارتمانی بومی آمریکای جنوبی و دریای کارائیب است. این سرخس می‌تواند تا 80 سانتی‌متر رشد کند. برگ‌های آبی و سبز این گیاه طراحی خاصی دارند ظاهر زیبایی به فضای شما می‌بخشند.

سرخس ستاره آبی

۲۶. فیلودندرون

فیلودندرون یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی آویز است که معمولاً به نور کمی نیاز دارد و نگهداری از آن آسان است. برگ‌های این گیاه ضخیم هستند و در رنگ‌های مختلفی یافت می‌شوند. خاک گلدان این گیاه باید همیشه مرطوب نگه داشته شود و هر از چند گاهی کود دهی به آن ضرری ندارد. گاهی اوقات می‌توانید در صورت لزوم این گیاه را هرس کنید و ساقه‌های بلند آن را برش دهید.

فیلودندرون

۲۷. سرخس مارچوبه

این گیاه با اینکه به نام سرخس مارچوبه شناخته می‌شود، اما از گونه‌های سرخس نیست و از خانواده سوسن است. بافت‌های ظریف و سوزنی برگ‌ها زیبایی خیره کننده‌ای به آن بخشیده که آن را از سایر گیاهان آپارتمانی متمایز می‌کند. سرخس مارچوبه رطوبت را دوست دارد و حتما باید مرتب به آن آب بدهید. برگ‌های این گیاه را باید گردگیری کرد تا خشک نشوند، به خصوص در فصل زمستان که رطوبت منطقه کاهش می‌یابد.

برای اینکه این گیاه را شاداب و زیبا نگه دارید، هر از چند گاهی آن را کود دهید. گیاه باید در معرض نور کافی و البته در حالت غیر مستقیم قرار گیرد تا برگ‌ها نسوزند. می‌توانید انتهای ساقه‌هایی که قهوه‌ای و خشک هستند را جدا کنید تا برگ‌های جدید تشکیل شود. این گیاه خارهایی دارد که می‌توانند تیز و سمی باشند، پس مطمئن شوید که گیاه را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

سرخس مارچوبه

۲۸. سرخس برگ شمشیری

یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی آویز، سرخس برگ شمشیری است. این سرخس را معمولاً در ایوان‌ها می‌بینید و دارای برگ‌های بلندی است که طول آن به یک متر می‌رسد. سرخس برگ شمشیری رطوبت را دوست دارد، بنابراین حتما آن را به طور منظم آبیاری کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که این گیاه را در شرایط نور غیر قرار دهید. در حمام یا نزدیک آن می‌تواند محل مناسبی برای نگهداری این گیاه باشد. توصیه می‌شود هرازگاهی برگ‌های خشک گیاه را هرس کنید.

سرخس برگ شمشیری

۲۹. فوشیا

گیاه فوشیا یکی از انواع گلهای آپارتمانی آویز است که ظاهر زیبا و ظریفی دارد. این گیاه شکوفه‌های چند رنگی دارد که به زیبایی روی سبدها و گلدان‌ها آویزان می‌شوند. گیاهان فوشیا، می‌توانند به صورت درختچه و درخت هم باشند.

فوشیا

۳۰. پیچک سوئدی

پیچک سوئدی گیاهی دارای برگ‌های سبز و براق است و انواع مختلفی دارد. این گیاه دارای ساقه‌های بلند و آویزان است، خیلی سریع و حتی در نور کم تا متوسط ​​نیز به خوبی رشد می‌کند، اما وقتی در کنار پنجره با نور مستقیم قرار می‌گیرد رشد بسیار خوبی دارد. پیچک سوئدی نیز معمولاً در سبدهای آویزان پرورش داده می‌شود. برای تحریک رشد گیاه و نظم بخشیدن به ظاهر آن، بهتر است به طور مرتب آن را هرس کنید.

پیچک سوئدی

سخن پایانی

برای افرادی که فضای کافی برای نگهداری گیاهان آپارتمانی در فضای خانه یا بالکن خود ندارند، گل‌های آویزان بهترین گزینه هستند. با آویزان کردن این گیاهان در فضای خانه و بالکن خود، جلوه زیبایی به فضا خواهد داد. در این مقاله با برخی از انواع گلهای آپارتمانی آویز و شرایط نگهداری از آنها آشنا شدید. به طور کلی حضور گل و گیاه در خانه و محل کار فواید زیادی دارد. با این حال قبل از خرید گیاه بهتر است شرایط محیطی خانه را با شرایط نگهداری از گیاه مقایسه کرده و گیاهی را انتخاب کنید که با شرایط محیط شما سازگار باشد. گل فروشنی آنلاین گل رزا بهترین گزینه برای خرید گلهای آپارتمانی است.

 

سوالات متداول

✅کدام گیاهان برای آویزان کردن مناسب هستند؟

گلهای آپارتمانی آویز انواع مختلفی دارند. به طور کلی گیاهانی که برای آویزان کردن مناسب هستند شامل گیاهان هوازی، تراریوم و کاکتوس و ساکولنت خواهند بود. مراقبت از این نوع گیاهان آسان است و به دلیل مقاومت بالا در برابر کم آبی، گرما و نور از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شوند.

✅بهترین مکان برای آویزان کردن گیاهان در خانه و محل کار کجاست؟

گیاهان آویز را می‌توان در تمام فضای خانه و محل کار آویزان کرد، اما مکان آویزان کردن گیاهان به نوع گیاه بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر گیاه برای تصفیه هوا و اکسیژن مناسب نباشد، بهتر است آن را در اتاق خواب آویزان نکنید. همچنین اگر گیاه زینتی باشد، می‌توان آن را در قسمت ورودی، راه پله، لابی و اتاق نشیمن آویزان کرد.

✅برای آویزان کردن گلدان در خانه چه گزینه‌ هایی وجود دارد؟

گلدان‌های گیاهان آویز را می‌توان به سقف آویزان کرد یا به پنجره چسباند. همچنین می‌توانید قفسه‌های فلزی یا چوبی بسازید و گلدان را روی آن قرار دهید.

✅چه گلدان‌هایی برای آویزان کردن گیاهان آویز مناسب هستند؟

انواع مختلف گلدان برای آویزان کردن گیاهان وجود دارند که شامل گلدان‌های پلاستیکی، گلدان‌های رشته‌ای ساخته شده از سیم و گلدان‌های سفالی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *