دانستنی ها

فواید نگهداری کاکتوس در آپارتمان

فواید نگهداری کاکتوس در آپارتمان

کاکتوس ازجمله گل‌های زیبا و مقاومی است که از تنوع بسیار زیادی برخوردار است. اگر عاشق گل‌ها و گیاهان باشید، مطمئنا در مجموعه سرسبز و زیبای خود، چند گل کاکتوس نیز دارید؛ زیرا فواید نگهداری کاکتوس در خانه و محیط‌های مختلف بر هیچ کس پوشیده نیست. شناخت انواع گل کاکتوس و مزایای مختلف نگهداری از آن در منزل، می‌تواند به شما در انتخاب گل‌هایی زیبا متناسب ‌با دکوراسیون خانه و همچنین ایجاد فضایی آرامش‌بخش و منحصربه‌فرد کمک کند. این در حالی است که نمی‌توان اهمیت نحوه مراقبت از گل‌های کاکتوس و آشنایی با بهترین گل فروشی آنلاین را نادیده گرفت. با توجه به اهمیت این نکات، بهتر است با این مطلب از سایت گل رزا همراه باشید.

انواع کاکتوس

همان‌طور که می‌دانید کاکتوس یکی از زیباترین، متنوع‌ترین و در عین حال مقاوم‌ترین گل‌های آپارتمانی محسوب می‌شود. تنوع کاکتوس‌ها به اندازه‌ای است که می‌توان انواع آن را به روش‌های مختلف دسته‌بندی کرد. شما می‌توانید با توجه به نوع دکوراسیون خانه، محیط کار و پاسیو خود، بهترین و مناسب‌ترین گزینه را در بین انواع کاکتوس‌ها انتخاب کنید. توصیه می‌شود با خرید یک یا چند گل کاکتوس از زیبایی بی‌نظیر این گل‌ها در کنار فواید نگهداری کاکتوس در منزل بهره ببرید. اگر قصد دارید با انواع کاکتوس آشنا شوید، بهتر است ابتدا دسته‌بندی کلی این گل‌ها را بدانید، ازجمله:

  • کاکتوس بدون تیغ
  • کاکتوس گوشتی
  • کاکتوس گلدار
  • کاکتوس دراز
  • کاکتوس گران‌قیمت
  • کاکتوس گرد
  • و…

انواع کاکتوس

کاکتوس‌های مناسب برای نگهداری در خانه

پیش‌تر به این موضوع اشاره شد که کاکتوس‌ها دارای تنوع بسیار وسیعی هستند. همچنین انواع این گل‌های زیبا را می‌توان به شکل‌های مختلف دسته‌بندی کرد. این در حالی است که برخی از آن‌ها برای نگهداری در فضاهای داخلی مانند خانه و محل کار مناسب‌تر هستند؛ بنابراین اگر قصد دارید برای تزئین محیط زندگی و کار خود از گل‌ها استفاده کنید، این کاکتوس‌ها را فراموش نکنید:

کاکتوس بال فرشته

نوع زیبایی از کاکتوس وجود دارد که به‌عنوان گوش‌های خرگوش یا کاکتوس بال فرشته شناخته می‌شود. این کاکتوس‌ها از نظر ویژگی‌های ظاهری، گلابی‌شکل و خاردار هستند. البته باید توجه داشته باشید که روی سطح کاکتوس بال فرشته به‌جای خارهای تیز، دسته‌هایی از کرک‌ها به‌طور مساوی توزیع شده‌اند. اگر این گل زیبا در نور مناسب نگهداری شود، شاهد شکوفه‌های زرد کم رنگ و به دنبال آن میوه‌های قرمز و خوشمزه روی آن خواهید بود.

کاکتوس بال فرشته

کاکتوس درخت شیر ​​آفریقایی

کاکتوس درخت شیر ​​آفریقایی از نظر بررسی اصالت گیاه، از خانواده پوانستیا است و از نظر فنی یک ساکولنت محسوب می‌شود. برای نگهداری از این نوع کاکتوس باید احتیاط کنید، زیرا شیره آن ممکن است باعث تحریک پوست شما شود. اگر کاکتوس شیر ​​آفریقایی را در خاکی با زهکشی خوب قرار دهید و ماهی دو بار آن را آبیاری کنید، می‌تواند برای چندین دهه زندگی و رشد کند.

کاکتوس درخت شیر ​​آفریقایی

 کاکتوس کریسمس

کاکتوس کریسمس یکی از انواع کاکتوس‌ها محسوب می‌شود که بیشتر شبیه یک گیاه گلدار است. این کاکتوس، دارای برگ‌های تقسیم شده صاف و خارهای نرم و گرد است. اگر به درستی از این گیاه مراقبت کنید، شاهد رشد گل‌های لوله‌ای شکل درخشان صورتی، نارنجی و سفید خواهید بود. توجه داشته باشید که کاکتوس کریسمس به شرایط مرطوب برای رشد نیاز دارد، به همین دلیل تعداد دفعات آبیاری آن نسبت به گونه‌های دیگر بیشتر است.

 کاکتوس کریسمس

کاکتوس لیدی فینگر

کاکتوس لیدی فینگر که کاکتوس توری طلایی نیز نامیده می‌شود، یکی از بهترین و ایده‌آل‌ترین گزینه‌ها در بین انواع کاکتوس است که می‌توانید آن را در باغچه خانه خود نیز بکارید. فواید نگهداری کاکتوس لیدی فینگر شامل زیبایی شگفت‌انگیز آن با وجود گل‌های سفید فوق‌العاده است. همچنین این نوع کاکتوس جزو گل‌های خوش قیمت و مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود.

کاکتوس لیدی فینگر

کاکتوس پارودیا

کاکتوس پارودیا با اندازه کوچک، یکی دیگر از بهترین گیاهان کاکتوس برای نگهداری در خانه است. شما می‌توانید این گل را در هر جای خانه یا باغ و در گلدان‌های تزئینی قرار دهید. این کاکتوس از نظر ویژگی‌ها ظاهری، توپی شکل بوده و دارای شکوفه‌های دیدنی به رنگ زرد روشن است. قیمت کاکتوس پارودیا بسیار مناسب است و این کاکتوس، آب بیشتر و آفتاب کمتری را نسبت به سایرین ترجیح می‌دهد.

کاکتوس پارودیا

کاکتوس بیشاپ

کاکتوس کلاهک بیشاپ ستاره شکل با شکوفه‌های زرد و کوتاه، جلوه بی‌نظیری به محیط خانه یا محل کار شما می‌بخشد. رشد این گیاه آسان است، زیرا به حداقل آب و فضا نیاز دارد. اگر گل‌هایی با شکل منحصر‌به‌فرد دوست دارید، می‌توانید گیاه کاکتوس کلاهک بیشاپ را برای خانه انتخاب کنید.

کاکتوس دم موش

کاکتوس دم موش با وجود شکوفه‌های سرخابی، برای دکوراسیون منزل شما بهترین و زیباترین گزینه است. کاکتوسRat Tail ، بومی مکزیک است که در درمان‌های سنتی مربوط به مشکلات قلبی استفاده می‌شود. این کاکتوس، رشد سریعی داشته و برای نگهداری به یک سبد آویزان نیاز دارد، زیرا ساقه‌های ضخیم آن می‌توانند رشد بسیار زیادی داشته باشند.

کاکتوس دم موش

کاکتوس ساگوارو

کاکتوس ساگوارو گیاهان باشکوهی هستند و ممکن است تا دو قرن زنده بمانند. در صورتی که انتظار شکوفا شدن گل‌های این گیاه را دارید، ممکن است این اتفاق تا 40 سال طول بکشد. از فواید نگهداری کاکتوس ساگوارا در خانه این است که به دلیل سرعت رشد متوسطی که دارد، ممکن است چندین سال به‌عنوان گیاه آپارتمانی شما زنده بماند؛ بنابراین تا جایی که ممکن است به ساگوارو خود نور بدهید و فقط ماهی یک‌بار آن را آبیاری کنید.

کاکتوس ساگوارو

کاکتوس پیرزن

اگر بخواهیم به یک گیاه کاکتوس ایده‌آل برای خانه اشاره کنیم، مطمئنا کاکتوس پیرزن یکی از بهترین گزینه‌ها خواهد بود؛ زیرا این کاکتوس به همان اندازه که از نامش مشخص است، شخصیت منحصربه‌فردی دارد. این گیاه در کره‌های بلند با کرک‌های سفید و خارهای ریز در کلنی‌های کوچک رشد می‌کند. وجود شکوفه‌های صورتی، شبیه به تاجی رو به بالا، زیبایی خاصی به این گل بخشیده است. برای بهره‌مندی از فواید کاکتوس در منزل، توصیه می‌شود این کاکتوس را در خاک گلدان شنی بکارید و در تابستان یک هفته در میان و در زمستان هر ماه آن را آبیاری کنید.

کاکتوس پیرزن

کاکتوس بشکه ای

یکی از محبوب‌ترین انواع کاکتوس که ظاهری خاص و زیبا دارد، کاکتوس بشکه‌ای است. وجود خارهای بلند و سفت، این گل را از دیگر انواع کاکتوس‌ها متمایز می‌کند. جالب است بدانید که این گیاه در صورت نگهداری صحیح می‌تواند برای چندین دهه زنده بماند و زمانی که در فضای باز رشد می‌کند، به ارتفاع زیادی می‌رسد. کاکتوس بشکه‌ای به‌عنوان یک گیاه آپارتمانی به نور زیاد و آب کمی نیاز دارد. خاک مناسب برای رشد سریع و آسان آن نیز شامل مخلوطی از خاک و شن است.

کاکتوس بشکه ای

کاکتوس قلعه پری

شاید برای شما کمی دور از تصور باشد که یک کاکتوس می‌تواند اینقدر عجیب و غریب و در عین حال زیبا باشد. ساقه‌های مختلف کاکتوس قلعه پری شبیه برجک‌های قلعه است که آن را به یک گزینه ایده‌آل برای هر خانه‌ای با دکوراسیون خاص و فانتزی تبدیل کرده است. قلعه پری یک گیاه کاکتوس با رشد کند است که به ندرت گل می‌دهد.

کاکتوس قلعه پری

کاکتوس ستاره‌ای

کاکتوس ستاره‌ای که به آن کاکتوس خارپشت دریایی یا کاکتوس ستاره دریایی نیز می‌گویند، گیاه کوچکی است که برای باغچه‌های سرپوشیده و پاسیو مناسب است. این کاکتوس کوچک در روند رشد خود گل‌های زرد یا سفید زیبایی می‌دهد. کاکتوس ستاره‌ای یکی از انواع گیاهان کاکتوس است که برای نگهداری در خانه ترجیح داده می‌شود.

کاکتوس ستاره‌ای

10 فایده نگهداری کاکتوس در منزل یا محل کار

حالا که با انواع کاکتوس و ویژگی‌های آن‌ها آشنا شدید، بهتر است فواید نگهداری کاکتوس در منزل را نیز بدانید. همان‌طور که می‌دانید کاکتوس‌ها به سرسختی و شخصیت بخشنده معروف هستند. جدای از جذابیت‌های زیبایی شناختی، وجود بسیاری از مزایا در نگهداری از گیاه کاکتوس، شما را ترغیب خواهد کرد که حداقل یکی از آن‌ها را در خانه، اتاق یا محل کار خود قرار دهید، از جمله:

تصفیه هوای محیط داخلی

جالب است بدانید که کاکتوس، به پاکسازی هوا و بهبود تنفس کمک می‌کند. دی ‌اکسید ‌کربن توسط همه گیاهان ازجمله کاکتوس جذب شده و به اکسیژن تنفسی تبدیل می‌شود. علاوه‌بر این، کاکتوس آلاینده‌ها را از هوای داخلی حذف کرده و به بهبود کیفیت هوای داخل خانه کمک می‌کند. با حفظ نسبت یک کاکتوس برای دو نفر، می‌توانید تعداد کاکتوس‌ها را به منظور تصفیه هوای منزل و محیط کار خود، تخمین بزنید.

 کاهش اضطراب و استرس

کاکتوس با کاهش سطح دی ‌اکسید‌ کربن که عامل اصلی بی‌قراری و اضطراب است، استرس را از بین می‌برد. همچنین این گل زیبا با ایجاد احساسات آرامش‌بخش یک مکمل عالی برای دفاتر کار و خانه‌ها محسوب می‌شود. باید بدانید که کاکتوس و سایر گیاهان دارای یک تأثیر مثبت روانی بر بیماران برای کمک به آن‌ها در بهبودی اولیه است.

کاهش صدای مزاحم در محیط

زمانی که از فواید نگهداری کاکتوس در منزل صحبت می‌شود، کمتر کسی این نکته را می‌داند که کاکتوس قادر است صداهای مزاحم موجود در محیط را کاهش دهد؛ اما باید بدانید که کاکتوس‌ها می‌توانند به کاهش میزان صدای موجود در خانه کمک کنند. این به دلیل وجود سطح بزرگ آن‌ها است که صداها را از شما منعکس می‌کند؛ بنابراین توصیه می‌شود گیاهان کاکتوس را در نزدیکی پنجره‌ها، درها، اتاق کار یا اطراف مکان‌های مربوط به استراحت خود قرار دهید تا با کاهش میزان صداهای مزاحم، از اثرات آرامش‌بخش آن بهره ببرید.

سازگاری بالا

همان‌طور که می‌دانید، یکی از اصلی‌ترین مشخصه و ویژگی کاکتوس‌ها، مقاومت و سازگاری بالای آن‌ها است. به این شکل که کاکتوس‌ها می‌توانند در هر مکان و شرایطی زندگی کنند؛ بنابراین اگر جزو افرادی هستید که در نگهداری از گل‌ها سهل‌انگاری می‌کنید و یا به دلیل شرایط کار یا زندگی ممکن است روزها در خانه نباشید، کاکتوس بهترین گزینه برای زیباسازی فضای خانه شما خواهد بود؛ زیرا اگر حتی این گل‌های زیبا را نادیده بگیرید، آن‌ها همچنان به زندگی خود ادامه خواهند داد.

کمک به حفظ رطوبت هوا

یکی از مهم‌ترین و بهترین فواید نگهداری کاکتوس در خانه این است که این گل‌های خاص و منحصربه‌فرد، رطوبت بیشتری را به هوای داخلی خانه شما می‌بخشند؛ بنابراین نگهداری کاکتوس در داخل خانه شما را از شر خشکی پوست و مشکلات مربوط به آلرژی و خارش رها می‌کند.

داشتن ماهیت درمانی

جالب است بدانید که در طول قرن‌های مختلف از کاکتوس‌ها به‌منظور مقابله با مشکلات رایج سلامتی، استفاده شده است. برخی از انواع کاکتوس‌ها دارای چندین مزیت برای سلامتی ازجمله توانایی آن‌ها برای کمک به سوختگی‌ها و زخم‌ها هستند. برخی دیگر از انواع کاکتوس نیز به دلیل توانایی‌های خود در کمک به افرادی که از آسم یا برونشیت رنج می‌برند، شناخته شده‌اند، زیرا به حذف سمومی که در بدترشدن و تشدید این مشکلات موثر هستند، کمک می‌کند.

 کمک به بهبود وضعیت حافظه

دانشمندان به این نتیجه مهم رسیده‌اند که کاکتوس‎ها می‌توانند به بهبود حفظ حافظه کمک کنند. مطالعات اخیر نشان داده است که گیاهانی مانند کاکتوس تأثیر مثبتی بر عملکرد مغز شما دارند. با قرار دادن انواع کاکتوس در اتاقی که در آن مطالعه یا کار می‌کنید، می‌توانید به کارآمدترشدن روند کار خود کمک کنید.

مقرون به صرفه بودن

کاکتوس‌ها یکی از زیباترین و متنوع‌ترین گل‌های مناسب برای فضای داخلی منزل هستند که قیمت نسبتا خوبی نسبت به گل‌های دیگر دارند؛ بنابراین این گل‌ها گزینه بسیار خوبی برای دوستداران گیاهان آپارتمانی محسوب می‌شوند.

نگهداری آسان

مراقبت از کاکتوس‌ها ساده است. این گل‌ها دوست دارند حداقل دو بار در هفته آبیاری شوند. گیاهان کاکتوس با ویژگی توانایی بالا برای زنده ماندن در محیط‌های خشک شناخته می‌شوند، بنابراین به آب کمتری نیاز دارند.

امکان تکثیر بالا

یکی دیگر از مزایا و فواید نگهداری از کاکتوس این است که به راحتی تکثیر می‌شوند. فرآیند تولید مثل کاکتوس‌ها که معمولا به‌عنوان تکثیر شناخته می‌شوند، چندان دشوار نیست. رایج‌ترین روش تکثیر آن‌ها با قلمه گرفتن و کاشت مجدد آن در خاک است؛ بنابراین شما می‌توانید گیاهان کاکتوس را از طریق بذر یا قلمه تکثیر کنید.

10 فایده نگهداری کاکتوس در منزل یا محل کار

نکاتی برای نگهداری از گیاه کاکتوس

اگرچه گیاهان کاکتوس مقاوم هستند و به نگهداری زیادی نیاز ندارند، اما این به این معنی نیست که نباید نکات مراقبتی برای زندگی و رشد سالم آن‌ها را نادیده بگیرید. اگر قصد دارید از فواید نگهداری کاکتوس در خانه بهره‌مند شوید، این موارد را در نظر داشته باشید:

نور کافی برای کاکتوس خود فراهم کنید

به کاکتوس‌های خود اجازه دهید تا از نور آفتاب لذت ببرند. کاکتوس‌ها در زیر نور غیر مستقیم رشد می‌کنند، بنابراین آن‌ها را در گرم‌ترین و آفتابی‌ترین قسمت خانه خود قرار دهید.

در صورت لزوم آنها را آبیاری کنید

کاکتوس‌ها به دلیل حفظ آب در ساقه‌های خود، بسیار مقاوم هستند. این شرایط به آن‌ها اجازه می‌دهد بدون آبیاری زیاد زنده بمانند. با این حال، این نیاز کاکتوس‌ها به آبیاری را نفی نمی‌کند؛ بنابراین هر دو هفته یکبار خاک کاکتوس را بررسی کرده و در صورت خشک بودن آن، برای آبیاری اقدام کنید.

از خاک و کود مناسب استفاده کنید

خاک و رژیم غذایی مخصوص کاکتوس برای رشد مطلوب آن، ضروری است. هنگام کاشت کاکتوس، مطمئن شوید که از ترکیب خاک مناسب استفاده می‌کنید. این گیاهان شن و ماسه و سنگ‌های موجود در خاک را برای زهکشی بهتر و رشد مناسب، ترجیح می‌دهند.

با گیاه کاکتوس خود با احتیاط رفتار کنید

هنگام برخورد با کاکتوس‌ها مراقب باشید، زیرا قرار نیست به خارها و گل‌های آن آسیب بزنید؛ بنابراین توصیه می‌شود دستکش چرمی بپوشید و از انبر آشپزخانه استفاده کنید تا با ظرافت تیغ‌ها را لمس کرده تا در حین جابجایی به کاکتوس و همچنین خودتان آسیب نزنید.

نکاتی برای نگهداری از گیاه کاکتوس

خرید گل آپارتمانی از فروشگاه گل رزا

حالا که با انواع کاکتوس و فواید نگهداری کاکتوس در منزل آشنا شده‌اید، مطمئنا این سوال که بهترین مرکز خرید انواع گل کاکتوس کدام است؟ ذهن شما را به خود مشغول کرده است. نگران نباشید، زیرا با مراجعه به فروشگاه گل رزا می‌توانید از خریدی مقرون‌به‌صرفه و در عین حال مطمئن لذت ببرید. دلیل این پیشنهاد این است که در فروشگاه گل رزا، شاهد تنوع زیاد گل‌های آپارتمانی و گلدان‌های زیبا برای نگهداری آن‌ها خواهید بود. همچنین برای نگهداری صحیح از انواع گل‌های آپارتمانی خود می‌توانید از مشاوره کارشناسان این فروشگاه بهره‌مند شوید. شما میتوانید در هر شهری که باشید سفارش خود را ثبت کنید؛ یکی از خدمات گل رزا ارسال گل به شیراز است.

 

سخن پایانی

اگر جزو افرادی هستید که به گل‌ها و گیاهان آپارتمانی علاقه دارید، پیشنهاد ما به شما خرید چند گل کاکتوس است، زیرا فواید نگهداری کاکتوس در منزل به شما در ایجاد فضایی آرامش‌بخش و در عین حال زیبا کمک می‌کند. با شناخت انواع کاکتوس، مزایای نگهداری از کاکتوس در خانه، نحوه نگهداری صحیح از آن و همچنین شناخت بهترین مرکز فروش انواع گل‌های آپارتمانی می‌توانید در ایجاد فضایی آرام و زیبا در خانه و محیط کار خود موفق عمل کنید.

سوالات متداول

برای نگهداری از کاکتوس نور مستقیم مناسب است یا غیرمستقیم؟

کاکتوس‌ها عموما به نور بیشتری نسبت به گیاهان دیگر نیاز دارند. فقط توجه داشته باشید که کاکتوس‌ها می‌توانند در زیر نور مستقیم و قوی خورشید بسوزند، به‌ویژه اگر کاکتوس را زیر پنجره‌ای قرار دهید که شیشه آن بر اثر تابش نور خورشید، داغ می‌شود.

چگونه رشد کاکتوس را افزایش دهیم؟

میزان رشد کاکتوس با توجه به نوع آن متفاوت است؛ اما برای کمک به رشد طبیعی کاکتوس باید در درجه اول به میزان نور کافی توجه کنید. آبیاری زیاد کاکتوس باعث پوسیدگی ریشه‌های آن می‌شود که این امر بیشترین تأثیر را در توقف رشد گیاه دارد.

نگهداری کاکتوس در خانه خوب است یا بد؟

آشنایی با فواید نگهداری کاکتوس در خانه می‌تواند به شما در پاسخ به این سوال کمک کند. باید بدانید که کاکتوس ازجمله گیاهان آپارتمانی است که با داشتن آن مزایای زیادی نصیب شما خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *