دانستنی ها

بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی

بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی

بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی و روش تشخیص آن، برای رشد و توسعه سالم گیاه در هر آپارتمانی بسیار مهم است. گیاهان آپارتمانی برای رشد خود به عناصر غذایی اصلی نیاز دارند تا در دکور منزل شما شاداب، زیبا و قوی باشند. با کوددهی منظم گیاهان آپارتمانی به کاهش ریزش برگ و پوسیدگی ساقه و ریشه آن کمک می کنید. علاوه بر این، کوددهی اصولی می تواند بطور قابل ملاحظه ای کیفیت خاک و میزان pH آن را برای رشد بهتر گیاهان اپارتمانی تنظیم کند. بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی نقش بسیار مهمی برای شادابی و سلامتی این گیاهان زینتی داشته و احساس خوبی در شما بعنوان مالک این موجودات طبیعی و دوست داشتنی ایجاد می کند.

با ما در این مطلب از سایت گل رزا همراه شوید تا درباره انتخاب بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم.

اهمیت تقویت گیاهان آپارتمانی

اگر در منزل خود از گل آپارتمانی استفاده می کنید حتما به گل و گیاه و علاقمند هستید، احساسات لطیفی دارید و از اینکه طبیعت را به خانه آورده اید به خود میبالید. تمام این احساسات خوب شما را ملزم به تقویت گیاهان آپارتمانی می کند تا هر روز حس بهتری نسبت به قبل داشته باشید و از گیاهان خود با حساسیت بیشتری مراقبت نمایید. در ادامه مطلب به شما می گوییم چرا تقویت گیاهان آپارتمانی مهم است؟

اهمیت تقویت گیاهان آپارتمانی

 • ایجاد تناسب و زیبایی

 تقویت گیاهان آپارتمانی و تثبیت ریشه‌های آن، باعث افزایش تناسب این گیاهان با گلدان و فضای اطراف می‌شود و در نتیجه زیبایی و جذابیت آن افزایش می یابد.

 • افزایش سلامتی گیاه

بخش مهمی از مراحل رشد گیاهان آپارتمانی، چگونگی مراقبت از گیاه است. با تقویت به موقع گیاهان آپارتمانی حساسیت آن را در برابر بیماری‌های گل و گیاه کاهش می دهید.

 • افزایش طول عمر گیاه

 تقویت گیاهان با روش های مختلف مانند تغییر محل گلدان در جاهای بهتر آپارتمان، باعث افزایش عمر گیاه و پایداری آن می‌شود.

 • افزایش اکسیژن در خانه

همه می دانیم که گیاهان نقش مهمی در تولید اکسیژن هوا دارند بنابراین تقویت گیاهان آپارتمانی به رشد بهتر گیاه و کاهش شاخص آلودگی در منزل یا دفتر کار کمک می‌کند.

 • کاهش استرس افراد

گیاهان در ذات خود آرامبخش هستند و به کاهش استرس و خشم در افراد کمک می‌کنند. بی شک تقویت گیاهان آپارتمانی باعث بهبود حالات روحی و روانی شما در منزل می شود.

بهترین زمان برای کود دادن به گیاهان

بهترین زمان برای کود دادن به گیاهان آپارتمانی در فصل بهار و تابستان است. زیرا در این فصل‌ها گیاهان از شرایط مطلوبی برای رشد و نمو برخوردار هستند و به طور معمول نیاز به کود بیشتری دارند. همچنین در فصل پاییز نیز می‌توانید به گیاهان کود بدهید، اما از دوز بیشتری استفاده نکنید تا نتایج مثبت آن را ببینید. طبق نظر کارشناسان گیاهان آپارتمانی، بهتر است در فصل زمستان از کوددهی خودداری کنید چون گیاهان در این فصل در حالت استراحت یا به اصطلاح خواب زمستانی هستند و نیاز به تغذیه کمی دارند. همچنین شما میتوانید با مراجعه به صفحه سفارش آنلاین گل ، انواع تاج گل، سبد گل، باکس گل، دسته گل، جام گل را سفارش دهید.

بهترین زمان برای کود دادن به گیاهان

عناصر مهمی که باید در کود آپارتمانی باشند

کودهای گیاهان آپارتمانی باید حاوی عناصر مهم غذایی برای رشد و نمو گیاهان باشند. عناصر ریز مغذی گیاه آپارتمانی شامل کربن، آهن، منیزیم، مس، روی و بور می شود. عناصری مانند گوگرد و سیلیسیم نیز که جز میکروالمنت ها هستند باید در کود گیاهان آپارتمانی حضور داشته باشند. در حال حاضر برایتقویت گیاهان آپارتمانی از ترکیب سایر عناصر مانند مولیبدن، کبالت، اسید فولیک و آمینو اسیدها نیز در مقادیر کم در متریال کود استفاده می شود.

با این حال مهمترین عناصر غذایی در کودهای گیاهان آپارتمانی عبارتند از:

 • نیتروژن: نیتروژن برای رشد سریع گیاه عنصری اساسی است. این عنصر باید در مقادیر مناسب در کودهای گیاهان آپارتمانی حضور داشته باشد.
 • فسفر: فسفر برای رشد ریشه و توسعه سریع گل و میوه یا گل دهی آن مهم است.
 • پتاسیم: پتاسیم برای تنظیم رشد سلولی و افزایش مقاومت گیاه در برابر شرایط نامناسب محیطی مورد نیاز است.
 • کلسیم: کلسیم به رشد ریشه و تقویت ساختار گیاه و افزایش مقاومت آن در برابر برخی بیماری ها کمک می کند.
 • منیزیم: حضور منیزیم برای درست کردن کلروفیل و افزایش مقاومت گیاه در برابر شرایط نامناسب در ترکیب کود ضروری است.

دقت داشته باشید که کودهای گیاهان آپارتمانی باید حاوی ترکیبی از این عناصر و سایر عناصر مهم غذایی باشند تا گیاهان آپارتمانی به درستی رشد کند و ظاهر زیبایی داشته باشد.

عناصر مهمی که باید در کود آپارتمانی باشند

انواع کود مناسب برای گیاهان آپارتمانی

برای گل و گیاهان آپارتمانی بر اساس نوع گل و شرایط نگهداری از آن، می‌توان از انواع کودهای زیر استفاده کرد:

1- کود آلی: این نوع کود به دلیل داشتن عناصر غذایی ضروری نظیر نیتروژن، فسفر و پتاسیم از کودهای مفید برای گل ها و گیاهان آپارتمانی به شمار می رود. همچنین این کود باعث ایجاد تغییرات مفید در ساختار خاک و بهبود عملکرد رشد و گلدهی گیاهان می‌شود. کود آلی کاملا طبیعی است و به وسیله گیاه یا برخی حیوانات ساخته می شود. کود حیوانی، کود سبز، کمپوست از انواع کودهای آلی هستند.

انواع کود مناسب برای گیاهان آپارتمانی

مزایای کود آلی برای گیاهان آپارتمانی:

 • عناصر بیشتر نسبت به کود های شیمیایی
 • جذب راحت توسط گیاه

معایب کودهای آلی برای گیاهان آپارتمانی

 • دارای غلظت کم عناصر ریز مغذی
 • مشخص نبودن میزان دقیق عناصر نیتروژن N، فسفر P و پتاسیم K
 • احتمال کمبود مواد غذایی و آسیب گیاه

2- کود شیمیایی: این نوع کود آزمایشگاهی، شامل باکتری‌ها و قارچ‌های مفیدی است که به رشد و نمو ریشه گیاهان کمک می‌کند. کود شیمیایی همچنین باعث بهبود ساختار خاک و افزایش میزان آب و هوا در لایه های خاک می‌شود. این محصولات شامل عناصر مختلفی مانند ازت، فسفر، پتاسیم، سدیم و کربن است و بطور کلی به منظور تقویت و افزایش رشد گیاهان و بهینه کردن عملکرد آنها بکار می رود. کودهای شیمیایی معمولاً به صورت پودر، کریستال ، یا مایع در بازار عرضه می شود.

مزایای کود شیمیایی برای گیاهان آپارتمانی:

 • نحوه مصرف آسان
 • قیمت مناسب و بصرفه
 • عملکرد سریع
 • دقیق بودن میزان عناصر NPK

معایب کودهای شیمیایی برای گیاهان آپارتمانی:

 • غلظت زیاد
 • احتمال تغییر رنگ برگ گیاه یا زردی آن رد صورت استفاده نادرست و دوز نامناسب کود شیمیایی

آموزش نحوه کود دادن به گیاهان آپارتمانی

کوددهی به گیاهان آپارتمانی یک فرایند مهم است که به عنوان یکی از عوامل اصلی رشد، تغذیه و حفظ طراوت گیاهان محسوب می‌شود. طبیعی است که نحوه کوددهی به هر گیاه آپارتمانی متفاوت است. اما در اینجا به بررسی مهمترین تکنیک‌های کوددهی به گیاهان آپارتمانی می‌پردازیم.

آموزش نحوه کود دادن به گیاهان آپارتمانی

 • انتخاب کود مناسب

استفاده از کودهای مناسب برای هر گونه گیاه آپارتمانی بسیار حائز اهمیت است. برای مثال بهتر است برای گیاهان گلخانه‌ای از کودهای قدرتمند و که ترکیبات تنظیم شده ای دارند استفاده کنید، در حالی که برای گیاهان سبز با ساقه‌های نازک و برگ‌های کوچک استفاده از کودهای ضعیف تر و ملایم‌تر کافی است.

 • آبیاری درست

علاوه بر کوددهی، آبیاری درست و اصولی گیاه آپارتمانی نیز باید در نظر گرفته شود، زیرا این موضوع تأثیر قابل توجهی بر رشد و توسعه گیاه دارد. باید مطمئن شوید که گیاهان شما همیشه به اندازه کافی آب مورد نیاز خود را دریافت می کنند.

 • بستر مناسب

استفاده از کود در بستر نامناسب کمک چندانی به تقویت گیاه آپارتمانی شما نمی کند. بنابراین دقت کنید که گلدان‌ گیاهان شما دارای خاک و بستر مساعدی باشد بطوری که امکان تنفس، رطوبت و تغذیه مناسب را برای گیاه فراهم نماید. اگر به دنبال یک راه‌حل سریع‌تر هستید، می‌توانید از خاک آماده‌ی کوددار استفاده کنید.

جمع بندی

شما در این مطلب با موضوع بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی از سایت فروشگاه اینترنتی گل رزا همراه ما بودید. در پایان یادآوری می کنیم انواع کودهایی که برای گیاهان آپارتمانی استفاده می شود به صورت مایع و جامد در بازار موجود می باشد. روش استفاده از کودهای مایع برای تغذیه ی گیاهان آپارتمانی راحت تر از کودهای جامد است چون با آب مورد نیاز گیاه ترکیب و به خوبی در بخش های مختلف خاک پخش می شود در نتیجه تاثیر بهتری نیز در تقویت ریشه و رشد گیاه خواهد داشت.

پیشنهاد می کنیم برای انتخاب بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی با کارشناسان گل فروشی آنلاین گل رزا از طریق شماره های درج شده بر روی سایت در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

آیا نگهداری از گیاهان آپارتمانی تاثیری در پاکیزگی هوای خانه دارد؟

بله گیاهان نقش مهمی در تولید اکسیژن هوا دارند بنابراین تقویت گیاهان آپارتمانی به رشد بهتر گیاه و کاهش شاخص آلودگی در منزل یا دفتر کار  کمک می‌کند.

مهمترین مزایای کود شیمیایی برای گیاهان آپارتمانی چیست؟

نحوه مصرف آسان، قیمت مناسب و بصرفه، عملکرد سریع و دقیق بودن میزان عناصر NPK از مهمترین مزایای کود شیمیایی برای گیاهان آپارتمانی است.

آیا استفاده از کودهای آلی برای گیاهان آپارتمانی با وجود طبیعی بودن، مضراتی نیز دارد؟

بله کودهای آلی دارای غلظت کمی از عناصر ریز مغذی هستند؛ از طرفی مشخص نبودن میزان دقیق عناصر نیتروژن N، فسفر P و پتاسیم K در کود آلی، احتمال کمبود مواد غذایی و آسیب گیاه آپارتمانی را بیشتر می کند.

کود مایع برای گیاهان آپارتمانی بهتر است یا کود جامد؟

روش استفاده از کودهای مایع برای تغذیه ی گیاهان آپارتمانی راحت تر از کودهای جامد است چون با آب مورد نیاز گیاه ترکیب و به خوبی در بخش های مختلف خاک پخش می شود در نتیجه تاثیر بهتری نیز در تقویت ریشه و رشد گیاه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *