Close
(0) مورد
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
دسته بندی ها
  Filters
  Preferences
  جستجو

  گل داوودی : انواع گل داوودی و آموزش پرورش، نگهدای و کاشت گل داوودی | همه چیز درباره گل داوودی

  گل داوودی یکی از گل های ویژه آسیا است که هم در هوای آزاد قابل کاشت و نگهداری است و هم در گلخانه پرورش آن امکان پذیر است، گل داوودی مخصوص فصل پاییز است و از خانواده کمپوزیته می باشد. در ادامه اطلاعات مفید و جامعی برای شما قرار داده ایم.

  سبد گل بله برون گل داوودی

   

  "گل داودی (نام علمی: Chrysanthemum)
  نام یک سرده از تیره کاسنیان است. گیاهان آن چندساله و بومی آسیا و شمال‌شرقی اروپا اهستند. منشأ بیشتر گونه‌ها شرق آسیا است و مرکز تنوع آن کشور چین است.[۱] انواع و ارقام بی‌شماری دارد که حدود ۴۲ گونهٔ آن تأیید شده‌اند. گل داودی یکی از گیاهان تزیینی بسیار محبوبی است که تقریباً در سراسر دنیا و در رنگ‌های مختلف یافت می‌شود. این گیاه که دارای ۱۰۰ تا ۲۰۰ گونهٔ مختلف است و باغبان‌های مجرب از گل آن برای فراری دادن خرگوش‌ها استفاده می‌کنند، برای انسان نیز خطراتی دارد. لمس کردن قسمت‌های بالایی این گیاه سمی باعث خارش و التهاب موضعی می‌شود که خوشبختانه با داروهای ضدالتهاب و ضد حساسیت به‌راحتی قابل‌درمان است"

  سبد گل ترکیبی داوودی و رز

  محصولات متنوع و بی نظیر گل فروشی آنلاین گل رزا را در  اینجا مشاهده کنید 


  تجربه خرید آنلاین گل با ارسال رایگان در گل فروشی آنلاین گل رزا را از دست ندهید


  انواع گل داوودی :

  • گل داوودی استاندارد:
   • این نزاد از گل داوودی گل های درشت دارد و تک پر میباشند.
  • گل داوودی خوشه ای:
   • این نژاد از گل داوودی به صورت بوته ای با گل هایی جمع شده در یکجا با تراکم بسیار بالا است . زیبایی بسیار بالایی نیز دارا هستند.
  • گل داوودی از نژاد آذین آنمونی:
   • این نژاد از گل داوودی بیشتر شبیه به نوع استاندارد آن است و تنها تفاوت بین ها در گلچه های وسط گل است که دراز،تو خالی،بالشتی و برجسته اند.
  • گل داوودی آذین منگوله ای
   • این نژاد گل داوودی توپی شکل هستند و گل های کناری آن از بلندای کمی برخوردارند و به صورت یکپارچه هستند و قرینه یکدیگر به طوری که شما نمیتوانید مرکز گل را ببینید.
  • گل داوودی آذین تزئینی:
   • این نژاد شباهت زیادی به نژاد منگوله ای دارد و این گونه گل دارای اندازه تقریبا متوسطی است
  • گل داوودی درشت:
   • قطر این نژاد از گل داوودی بیشتر از 11 سانتی متر است و مدل های مختلفی دارد.

   سبد گل ترکیبی لیلیوم و داوودی

  روش به عمل آوردن گل داوودی:

  گل داوودی هم در هوای آزاد هم در گلخانه رشد میکند و تمامی نژاد های آن را میتوان در گلدان و به صورت تکی پرورش داد.
  همچنین اگر بخواهیم این گلها را میتوانیم در پاییز نیز در هوای آزاد پرورش بدهیم و برای به عمل آوردن آن ها نیاز به گلخانه نیست. و عملیات تکثیر آن ها نیز شامل این قضیه نیز میشود اما شرایطی که ذکر کردم شامل فصل زمستان نمیشود و در زمستان نیاز به گلخانه داریم .
  حال بعضی از کشاورزان گل داوودی در اواخر پاییز و زمستان از پوشش های پلاستیکی برای این گل استفاده میکنند که این قضیه مربوط میشود به موقعیت مکانی و شرایط آب و هوایی آن منطقه.

  باکس گل رز سفید و داوودی

  در زیر به سه روشی که از آنها برای پرورش گل داوودی استفاده میشود میپردازیم:

  روش اول: در این روش خود گیاه را به صورت کامل به همراه ریشه و تمامی اعضای گیاه از زمین جدا کرده و در داخل گلدان قرار میدهند. اما تجربه در کشاورزان ثابت کرده است که این روش باعث میشود که بیماری هایی از طریق این گیاه به گیاهانی که آن را در کنارشان میکاریم وارد میکند پس به همین دلیل کشاورزان و تولیدکنندگان این روش را قبول ندارند.

  روش دوم:پاجوش هایی را پیدا کنید که ظاهری سالم دارند و سر و ته پاجوش را ببرید به 10-20 سانتیمتر از قسمت ساقه این پاجوش را به عنوان قلمه استفاده کنید و داخل خاکی که میخواهید آن را بکارید قرار بدهید یا در خزانه انتظار آن را نگهداری کنید یا در هوای آزاد آن ها را با روش های پرورش قلمه ، پرورش بدهید.

  روش سوم:در این روش بعد از اینکه ساقه ها را قطع کردید آنچه که در خزانه باقی میماند اجزای مناسبی از گل برای قلمه زنی است و همچنین این نکته را فراموش نکنید که باید قلمه ها را بالاتر از زمین قرار بدهیم و به اندازه های 15-20 سانتیمتری در بیاریم .همچنین سر و ته این قلمه ها را باید طوری قطع کنیم که مقطع ساقه زیر جوانه گل قرار بگیرد و برگ های آن نباید قطع شوند و باید کاملا دست نخورده و سالم باشند.این قلمه های که به دست می آیند را میتوانید در خزانه یا در خاک مغوب بکارید.
  تقریبا بعد از 1 ماه این قلمه ها ریشه میکنند و باید هرکدام از آن ها را به صورت کاملا جدا گانه از یکدیگر قرار بدهیم و بکاریم.

  سبد گل ترکیبی داووی ، لیلیوم و ارکیده

  قلمه زدن گل داوودی در خزانه :

  کار قلمه زدن گل داوودی را میتوانید از اوایل بهمن تا اواخر اردیبهشت انجام بدهید البته گفتنی است که این موضوع رابطه کاملا مستقیمی با موقعیت مکانی و شرایط آب هوایی آن منطقه دارد.کشاورزان با تجربه اینگونه پیشنهاد میدهند که این کار را در میانه های اسفند شروع کرده و در اواسط فروردین ماه به پایان برسانید.
  سرعت در قلمه زنی رابطه کاملا مستقیمی با آن چیزی که به عمل میرسد دارد هرچقدر این عمل را زودتر انجام بدهید گلی که پرورش میابد درشتتر میشود و دقیقا برعکس همین موضوع نیز صدق میکند که هرچقدر زمان قلمه زنی دیرتر باشد رشد گیاه سریعتر خواهد بود و گلها ضعیفتر و کوچکتر خواهند بود.

   

  دمای مورد نیاز برای پرورش گل داوودی:

  برای تسریع رشد و برداشت کردن گل داوودی ما نیاز به دمای محیطی بین 14-19 درجه سانتیگراد داریم.خوب پس این موضوع بدیهی است که در هوای معتدل ایران در اوایل زمستان تقریبا نیازی به گرمای مصنوعی نیست اما در ادامه زمستان نیاز داریم به سیستم گرمایشی مناسب .
  زمانی که قلمه های گل داوودی را میکاریم آن ها حساسیتی نسبت به نور آفتاب ندارند برخی از کشاورزان از سایه بان استفاده میکنند اما باید این نکته را در نظر بگیریم که این سایبان باعث نشود که قلمه ها پژمره شوند و از بین بروند.و همچنین قابل ذکر است که آبیاری گل داوودی اگ از روی خاک انجام شود بهتر است.
  زیرا اگر با خود گلها تماس زیادی داشته باشد باعث پوسیده شدن و ایجاد بیماری های غیر قابل درمان در گل ها میشود.در زمانی که قلمه ها در حال انتظار برای ریشه کردن هستند میتوان آن ها را با پوشش نایلونی مناسبی به خوبی پوشانید.
  با این روش قلمه زنی بساری از کار های دیگری که باید انجام شود تا گل به عمل بیاید را حذف کرده ایم و در زمان خود صرفه جویی چشمگیری کرده ایم این پوشش نایلونی را میتوانیم به راحتی هچه تمام با استفاده از نگهدارنده هایی با ارتفاع نیم متر به وجود بیاریم.از شروع تابستان تا میانه های این فصل برای توسعه ریشه ها باید دائما مکان قلمه ها را تغییر بدهیم .این جابه جا کردن باید 4-5 بار صورت بگیرد و هربار که این کار را انجام میدهیم باید نسبت به رشد گیاه فاصله های آن هارا تنظیم کنیم.


  زمان برداشت گل داوودی:

  گل داوودی از بین تمام گلها جزو گلهایی است که زمان برداشت آن توسط کشاورز به راحتی قابل تعیین است زیرا گل داوودی حساسیت بسیار بالائی در برابر زمان متغییر شبانه روز است اما باید این موضوع را در نظر بگیریم که مسائل اقتصادی نیز در این مسئله نقش کمی ندارند.
  باید این موضوع را در نظر گرفت که گل داوودی یکی از گل های تزئینی است که از شروع پائیز تا اواخر زمستان بهترین زمان رشد را دارد و میتواند مورد استفاده قرار بگیرد. پس باید هزینه هایی از جمله گرمای مصنوعی و پوشش گل خانه ای را برای پرورش این گل در تمام فصول در نظر داشت.
  با در نظر گرفتن اينكه گل داودي در زمان پرورش در داخل گلخانه احتياج به حدود 16 درجه سانتيگراد حرارت مي باشد ، از نظر هزينه توليد گرما مسئله بزرگي را در زمستان براي توليد كننده فراهم مي نمايد.
  همانطور که در بالا به آن اشاره شد گل داوودی گلی است که حتی میتوان روز برداشت آن را پیشبینی کرد زیرا همه چیز این گل تحت اثراتی است که کشاورز بر روی آن میگذارد از کم و زیاد کردن نور تا مقدار کود دهی و دما اما بیشترین اثر را در تعیین این تاریخ نور میگذارد پس به آن توجه بیشتری داشته باشیم.

  براي تعيين تغييرات مدت روشنائي مورد لزوم گل داودي مي توان از پارچه كاملا سياه رنگ استفاده نمود. البته در بعضي از نقاط با شرايط آب و هوائي مناسب عده اي از پرورش دهندگان گلهاي زينتي از نايلون سياه استفاده مي نمايند.

   

  گل داوودی,پرورش گل داوودی, روش کاشت گل داوودی

  براي كسب موفقيت بيشتر دراستفاده از اين پوشش ها بايد دقت كردكه كوچكترين روزنه روشنائي وجود نداشته باشد. اگر كرت ها يا خزانه هاي توليد گل ، در هواي آزاد باشد مي توان با درست كردن كمانه هاي ميله آهني كه بطرفين كرت يا خزانه فرو برده مي شود ، نايلون يا پارچه به راحتي روي اين ميله هاي آهني را پوشاند.(اين كار شبيه خزانه هاي توليد نشاء گوجه فرنگي و يا توليد توت فرنگي است كه اغلب باغداران بكار با آنها آشنائي دارند ).

  با در نظر گرفتن مطالب گفته شده فوق همچنين با ايجاد روشنائي مصنوعي بوسيله لامپ مهتابي يا لامپ هاي معمولي ميتوان تغييراتي در تعيين تاريخ برداشت گل داودي بوجود آورد.
  براي به عقب بردن تاريخ برداشت گل داودي در تابستان احتياج به نور مصنوعي نيست ولي از شروع فصل پائيز گل داودي در بعضي از مناطق نياز به روشنائي دارد.

   

  انصراف از نظر
  مشاوره رایگان جهت سفارش: 09910804487