دانستنی ها

معرفی انواع گل رز در ایران و جهان

گل رز یکی از کلاسیک‌ترین و جاودانه‌ترین گیاهان باغی است. بیش از ۳۰۰ گونه و چندین هزار نوع گل رز در طول قرن‌ها ایجاد شده است. هر گونه گل رز ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد. برخی از گل‌های رز شکوفه‌های زیبایی را ارائه می‌دهند که از بهار تا پاییز تازه و زیبا هستند، در حالی که برخی دیگر عمر کوتاه‌تری دارند. در این مقاله قصد داریم گل رز و تاریخچه آن را بررسی کنیم و به معرفی انواع گل رز در ایران و جهان بپردازیم. لطفا تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

معرفی کامل گل رز

گل رز گیاهی از ریشه Rosa بوده که از حدود ۱۰۰ گونه درختچه چند ساله از خانواده گل سرخ تشکیل شده است. بسیاری از گل‌های رز به خاطر زیبایی خود و رنگ‌های مختلفی که دارند کشت می‌شوند. گل رز، گل بومی مناطق معتدل نیمکره شمالی است. گل‌های رز رنگ‌های متنوعی دارند؛ از رنگ سفید گرفته تا رنگ‌های مختلف زرد و صورتی، زرشکی تیره و قرمز و اکثر آن‌ها از عطر دلپذیری برخوردارند که با توجه به تنوع و شرایط آب و هوایی متفاوت است.

بیشتر گونه‌های گل رز بومی آسیا هستند، برخی از آن‌ها بومی آمریکای شمالی و تعداد کمی در اروپا و شمال غربی آفریقا رشد می‌کنند. گل‌های رز از مناطق مختلف جهان به راحتی هیبرید می‌شوند و انواع دیگری را به وجود می‌آورند که با اشکال والدین همپوشانی دارند و تشخیص گونه‌های اصلی را دشوار می‌کنند. شما میتوانید با مراجعه به صفحه سفارش آنلاین گل انواع باکس گل تولد و سورپرایز و… سفارش دهید.

معرفی کامل گل رز

تاریخچه گل رز

گل رز تاریخچه‌ای طولانی دارد. انواع گل رز در طول تاریخ نمادهای عشق، زیبایی، جنگ و سیاست بوده‌اند. طبق شواهد فسیلی، گل رز ۳۵ میلیون سال قدمت دارد. در طبیعت، ریشه رز حدود ۱۵۰ گونه دارد که در سراسر نیمکره شمالی، از آلاسکا تا مکزیک و از جمله شمال آفریقا، پراکنده شده‌اند. پرورش گل رز در باغ حدود ۵۰۰۰ سال پیش، در چین آغاز شد. همچنین گل رز به طور گسترده در خاورمیانه نیز کشت می‌شد. گل‌های رز در آن زمان برای اهداف دارویی و به عنوان عطر استفاده می‌شدند. اشراف رومی باغ‌های گل رز بزرگی را در جنوب رم ایجاد کردند.

در طول قرن پانزدهم، گل رز به عنوان نمادی برای جناح‌هایی که برای انگلستان می‌جنگیدند استفاده می‌شد. رز سفید نماد یورک و رز قرمز نماد لنکستر بود، در نتیجه این درگیری به «جنگ رزها» معروف شد. گل رز در قرن هفدهم تقاضای زیادی داشت و خاندان سلطنتی گل رز یا گلاب را به عنوان ارزاق قانونی در نظر می‌گرفتند و اغلب به عنوان مبادله و برای پرداخت استفاده می‌شد. همسر ناپلئون، ژوزفین، مجموعه گسترده‌ای از گل‌های رز را در Chateau de Malmaison، ملکی در هفت مایلی غرب پاریس در دهه ۱۸۰۰ تأسیس کرد. این باغ محل کار پیر جوزف ردوته به عنوان یک تصویرگر گیاه شناسی شد. در سال ۱۸۲۴، او مجموعه آبرنگ خود به نام “Les Rose”  را تکمیل کرد که هنوز هم یکی از بهترین‌های تصویرسازی گیاه‌شناسی محسوب می‌شود.

اواخر قرن هجدهم بود که گل رز پرورشی از چین به اروپا وارد شد. بیشتر رزهای امروزی را می‌توان به آن زمان نسبت داد. در آن زمان شکوفه‌های گل رز برای هیبریدایزرها بسیار مورد توجه قرار می‌گرفتند و زمینه را برای کار پرورش با گل‌های رز بومی فراهم می‌کردند. بسیاری از این تلاش‌های اولیه توسط پرورش دهندگان گیاهان مورد توجه باغداران امروزی است. یکی از خدمات گل رزا ارسال گل به شیراز است؛ شما عزیزان در شیراز میتوانید به راحتی محصول مورد نظر خود را سفارش دهید.

بهترین نوع گل رز

همان‌طور که پیشتر اشاره کردیم، گل رز درختچه‌ای چند ساله است که در بیش از ۱۰۰ گونه و در رنگ‌های مختلف وجود دارد. درختچه‌های رز به دلیل تطبیق پذیری، زیبایی و رایحه آن احتمالاً محبوب‌ترین گیاه گل‌دار مورد استفاده در گل فروشی‌ها هستند. رزهای قرمز زیبا با ترکیب منحصربه‌فردی از ساقه‌های خاردار، رنگ‌های پر جنب و جوش و شکوفه‌های معطر، اغلب به عنوان نمادی از عشق و جاودانگی مورد توجه قرار می‌گیرند. گل رز معمولاً به رنگ قرمز تیره با ساقه بلند خاردار شناخته می‌شود. آن‌ها در انواع مختلفی شکوفا می‌شوند؛ از گل رز کوهنوردی گرفته تا نسخه کوچک مینیاتوری گل رز، همگی از بهترین انواع گل رز هستند که کاربردهای مختلفی دارند.

بیشتر افراد بهترین نوع گل رز را گل رز قرمز می‌دانند. گل رز قرمز نماد عشق و زیبایی است. گل رز قرمز هدیه‌ای عالی برای کسانی است که می‌خواهید عشق، اشتیاق و احترام را به آن‌ها منتقل کنید. همچنین اعتقاد بر این است که گل رز قرمز نماد شجاعت و آرزوی خوشبختی است. رنگ‌های رز قرمز از قرمز روشن، قرمز متمایل به مشکی تا شرابی متغیر هستند که هر کدام طرفداران خود را دارند. قرمز به معنای عشق و رز زرشکی نماد ناراحتی است. نه تنها رنگ، بلکه کمیت نیز در گل رز با خود معنایی دارد. یک رز قرمز تنها نماد عشق است در حالی که ۱۲ عدد از آن نشان دهنده قدردانی خواهد بود. ۲۵ گل رز قرمز نشان دهنده تبریک و ۵۰ گل رز نشان دهنده عشق بی قید و شرط است. از دیگر خدمات گل رزا ارسال گل به اصفهان است؛ شما عزیزان در اصفهان میتوانید به راحتی محصول مورد نظر خود را سفارش دهید.

بهترین نوع گل رز

انواع گل رز

اکنون که با گل رز و تاریخچه آن آشنا شدید، در ادامه به معرفی انواع گل رز در ایران و جهان می‌پردازیم:

۱. رزهای کوهنوردی

این گل رز که به آن گل رز «رامبلینگ» نیز گفته می‌شود، ساقه‌ای محکم و گاهی قوس‌دار دارد. به طور کلی، گل‌های رز کوهنوردی زمانی که به صورت افقی رشد می‌کنند گل‌های بیشتری تولید خواهند کرد.

رزهای کوهنوردی

۲. گل رز هیبرید چای

رزهای هیبرید چای یکی از محبوب‌ترین انواع گل رز هستند. گل رز هیبرید چای با شکوفه‌های پربار و آراسته که از ساقه‌های بلند جوانه می‌زند و به ۳۰ تا ۵۰ گلبرگ می‌رسد، نمایش خیره کننده‌ای را در هر فضایی ایجاد می‌کند.

گل رز هیبرید چای

۳. گل رز گراندیفلورا

گل رز grandiflora که به عنوان زیرگروهی از رزهای هیبرید چای با ویژگی‌های فلوریبوندا در نظر گرفته می‌شود، در قرن گذشته ایجاد شد. ترکیبی عالی بین این دو، شکوفه‌های زیبا را به دنبال دارد که به صورت خوشه‌هایی مانند گل رز هیبرید چای و یک چرخه رشد ثابت مانند فلوریبوندا ظاهر می‌شوند. هر خوشه نیز از سه تا پنج شکوفه تشکیل شده است. به طور کلی، درختچه‌های این نوع گل بزرگ‌تر و بلندتر از گل‌های رز هیبرید چای هستند. این دسته از گل‌های رز بسیار مقاوم هستند و ماندگاری بالایی دارند.

گل رز گراندیفلورا

۴. گل رز فلوریبوندا

گل رز فلوریبوندا یکی دیگر از محبوب‌ترین انواع گل‌های رز است. گل رز فلوریبوندا خوشه بزرگی دارد و با شکوفه‌دهی مداوم، بسیار بیشتر از چرخه شش تا هفت هفته‌ای گل رز هیبرید چای ماندگاری خواهد داشت. مراقبت از فلوریبونداها نسبت به انواع دیگر گل رز بسیار ساده است.

گل رز گراندیفلورا

۵. رز پولیانتا

مانند گل رز فلوریبوندا، گیاه رز پولیانتا کوتاه‌ است و شکوفه‌های کوچکی دارد. اگرچه این نوع رز ممکن است برای برخی از محیط‌های خلوت مناسب نباشد، اما برای لبه‌ها و پرچین‌ها کاربرد دارد. این بوته‌های گل رز با شکوفه‌های پربار از بهار تا پاییز دوام دارد. گل رز پولیانتا در رنگ‌های مختلفی مانند سفید روشن، صورتی ملایم و قرمز روشن وجود دارد. این نوع گل رز به دلیل مقاومت در برابر بیماری‌ها و آفت‌ها، گزینه محبوب‌تری برای باغبانان تازه کار است. پولیانتا را می‌توان در یک فضای کوچک باغچه یا حتی در یک گلدان کوچک پرورش داد.

رز پولیانتا

۶. گل رز مینیاتوری

گل رز مینیاتوری می‌تواند در هر محیطی بین ۱۵ تا ۳۰ اینچ رشد کند و شکوفه‌هایی با اندازه متوسط ​​نزدیک به فلوریبوندا ارائه می‌دهد.

۷. درختچه رز

گل‌های رز درختچه‌ای معمولاً به صورت گسترده و بزرگ در هر جهت پخش می‌شوند. این نوع رزها در زمستان‌های سخت به دلیل مقاومت در برابر سرما قابل توجه هستند. علاوه بر این، شکوفه‌های آن‌ها در خوشه‌های فراوان تولید می‌شود. درختچه‌ رز چندین زیرمجموعه دارد که یکی از آن‌ها رز انگلیسی دیوید آستین است.

درختچه رز

۸. رز آلبا

به ‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین گل‌های رز باغی که قدمت آن به ۱۰۰ سال بعد از میلاد برمی‌گردد، رزهای آلبا یک سبک ترکیبی هستند که بوته‌های بلندی را با شاخ و برگ‌های زیبا ارائه می‌دهند. شکوفه‌های این نوع گل رز، یک‌بار در اواخر بهار و اوایل تابستان شکوفا می‌شوند، اغلب به رنگ صورتی کم‌رنگ و سفید در می‌آیند. یکی از سخت‌ترین گونه‌های رز، رز آلبا و بسیار مقاوم در برابر بیماری‌ها است. نگهداری این نوع گل آسان است و می‌توان آن را در مناطق مختلف رشد داد.

رز آلبا

۹. رزهای بوربون

گل رز بوربون برای اولین بار در سال ۱۸۱۷ در فرانسه در جزیره بوربون معرفی شد و تصور می‌شود که ترکیبی از رز چینی و گل رز داماسک باشد. گل‌های رز بوربون دارای شکوفه‌های کامل فوق‌العاده‌ زیبایی هستند که در انواع رنگ‌های سفید، صورتی و قرمز یافت می‌شوند. شکوفه‌های بوربن عطری قوی و دل‌چسب دارند.

رزهای بوربون

۱۰. رز سنتیفولیا

گل رز سنتیفولیا، دارای شکوفه‌هایی است که شبیه یک کلم هستند؛ به عبارت دیگر، آن‌ها گلبرگ‌های نازکی دارند که روی هم قرار می‌گیرند و بافت منحصر به فردی را ارائه می‌دهند. گل رز سنتیفولیا را می‌توان در رنگ‌های مختلفی مانند سفید و صورتی یافت. شکوفه‌های آن‌ها اغلب بزرگ هستند و تعداد زیادی دارند. با رایحه‌ای فوق‌العاده دوست داشتنی، این گونه خاص گل رز اغلب به عنوان اسانس در عطرها استفاده می‌شود. با این حال، این نوع گل رز فقط یک‌بار در اوایل تابستان شکوفا می‌شود.

رز سنتیفولیا

۱۱. گل رز گالیکا

گل رز گالیکا یکی از انواع گل رزهای بسیار قدیمی است. برخی از انواع آن حتی به قرن دوازدهم باز می‌گردد. گالیکا رایحه‌ای دوست داشتنی ارائه می‌دهد که برای استفاده در عطرها استفاده می‌شود. مهم‌تر از آن، گلبرگ‌های منحصر به فرد این گل رز برای اهداف دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

علاوه بر این، رزهای گالیکا در رنگ‌های مختلفی مانند صورتی، قرمز، بنفش و حتی با نوار سفید دو رنگ یافت می‌شوند. متأسفانه شکوفه‌های خوشه‌ای و زیبای آن‌ها فقط یک‌بار در تابستان دیده می‌شود. گالیکا گونه‌ای است که نسبت به آب و هوای سردتر مقاومت بیشتری دارد.

گل رز گالیکا

۱۲. رز دارسی

دارسی یک گل رز بسیار زیبا بوده و یکی از بهترین رزهای دنیا شناخته می‌شود. این گل رز قرمز زیبا تا زمانی که تمام گلبرگ‌های پنهان در جوانه آن آشکار شود و یک خوشه زیبا از پرچم‌های طلایی در قلب گل رز خودنمایی می‌کند، به باز شدن ادامه می‌دهد. این گل دارای رایحه میوه‌ای ملایم است.

رز دارسی

۱۳. رز سرخ جاودانه

رز سرخ جاودان یک رز قرمز پررنگ درخشان است که به شکلی زیبا و کلاسیک طراحی می‌شود. این گل‌ها در سال‌های اخیر بسیار محبوب شده‌اند و برای مناسبت‌های مختلف به عنوان هدیه استفاده می‌شوند. این گل درست مثل گل رز قرمز معمولی بوی بسیار مطبوعی دارد و تا مدت‌ها ماندگار خواهد بود.

رز سرخ جاودانه

۱۴. رز سامورایی

سامورایی یک گل رز قرمز بزرگ با بافت مخملی و شاخ و برگ سبز نیمه مات است که با برگ‌های سبز تیره احاطه شده‌اند. این گل خارهای کمی دارد، بنابراین برای گل‌آرایی بسیار مناسب است. رز سامورایی رایحه بسیار ملایمی دارد و مقاومت بسیار خوبی در برابر بیماری و آفات خواهد داشت.

رز سامورایی

نحوه نگهداری از گل رز

رزهایی که به تازگی از بوته خود جدا می‌شوند، در صورت مراقبت مناسب حدود یک هفته دوام می‌آورند؛ بنابراین برای اینکه بتوانید از گل رزی که هدیه گرفته‌اید یا برای تزیین فضا استفاده می‌کنید بهتر مراقبت کنید و مقاومت آن را افزایش دهید، نکات زیر را جدی بگیرید:

۱. در اسرع وقت ساقه‌ها را باز کنید و دوباره ببرید

کاغذهای دور گل رز را بردارید تا گل بتواند نفس بکشد، سپس با استفاده از یک قیچی تیز ساقه‌ها را تقریباً ۲.۵ سانتی‌متر از انتهای آن با زاویه ۴۵ درجه برش دهید. هر برگ از قسمت پایین ساقه که در آب می‌نشیند را هنگام انتقال به گلدان جدا کنید.

۲. از تمیز بودن گلدان مطمئن شوید

قبل از قرار دادن گل‌ها در گلدان، مطمئن شوید که گلدان کاملاً تمیز است. برخی از گلدان‌های شیشه‌ای قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند، اما لیوان‌های چینی و کریستالی را باید با دست در آب گرم و صابون بشویید. اطمینان حاصل کنید که صابون را به درستی شستشو می‌دهید تا به گل‌های شما آسیبی نرساند.

۳. گل را در جای خنک و دور از حرارت قرار دهید

گلدان خود را دور از رادیاتور و بخاری قرار دهید زیرا این نوع گرمای خشک، باعث پژمرده شدن گل‌ها می‌شود. گل‌ها را از نور مستقیم خورشید نیز دور نگه دارید، زیرا حرارت مستقیم خورشید به گلبرگ‌های ظریف آن آسیب می‌رساند.

۴. گل رز در آب گرم ماندگاری بهتری دارد

گل رز از گل‌های تابستانی است و در آب ولرم ماندگاری بهتری دارد. با این حال مطمئن شوید که آب خیلی داغ نباشد.

۵. به گل‌ها مواد غذایی مخصوص گل بدهید

در سرتاسر اینترنت، روش‌های خانگی زیادی برای شکوفا ماندن گل‌ها برای مدت طولانی‌تر وجود دارد، اما غذای گلی که در گلخانه‌ها وجود دارد بهترین است. این نوع تقویت کننده‌ها تمام مواد مغذی مورد نیاز گل رز را فراهم می‌کنند تا آن‌ها را شاداب نگه دارند. تقویت کننده را در آب گرم داخل گلدان بریزید و قبل از اضافه کردن گل رز خوب هم بزنید. اگر دسترسی به تقویت کننده ندارید می‌توانید یک قاشق چای‌خوری شکر را در یک لیتر آب حل کنید و گل‌ها را در آب قرار دهید.

۶. آب گل را به طور مرتب عوض کنید

هنگامی که گل رز خود را در یک گلدان قرار می‌دهید، مطمئن شوید که آب آن را به طور مرتب تعویض می‌کنید. هر دو تا سه روز یک‌بار اطمینان حاصل کنید که آب تازه است و برگ‌ها یا تکه‌های دیگر گل‌ها را که در آب می‌ریزند نیز جدا کرده و غذای گل یا شکر را به آب اضافه کنید.

۷. برگ‌ها را از ساقه جدا کنید

قسمتی از ساقه که در آب غوطه‌ور می‌شود باید کاملاً عاری از برگ باشد، زیرا برگ‌هایی که زیر آب باقی می‌مانند شروع به پوسیدگی می‌کنند و باعث تجمع باکتری‌ها در گلدان می‌شوند و گل‌ها خیلی سریع‌تر از بین می‌روند.

طول عمر گل رز

گل رز باید تا یک هفته و احتمالاً بیشتر پس از جدا شدن از بوته خود ماندگاری داشته باشد. اگر نکات صحیح مراقبت از گل که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم از جمله بریدن ساقه‌ها، استفاده از غذای گل و تعویض آب را هر چند روز یک‌بار رعایت کنید، می‌توانید طول عمر گل رز خود را افزایش دهید. قرار دادن گل رز در گلدان و مراقبت صحیح از آن‌ها به شما فرصت بیشتری برای لذت بردن از گل رز می‌دهد.

مراقبت از دسته گل رز نه تنها ماندگاری شکوفه‌های شما را تضمین می‌کند، بلکه باعث می‌شود گل رز شما به بهترین شکل ماندگاری داشته باشد. با این حال، همه رزها ماندگاری یکسانی ندارند و مراقبت از گل تنها عاملی نیست که بر طول عمر گل رز تأثیر می‌گذارد.

مدت زمان ماندگاری گل رز نیز به موارد زیر بستگی دارد:

  • نوع گل رز
  • مدت زمانی که بعد از جدا شدن از بوته بدون آب باقی می‌ماند.
  • سلامت بوته‌ای که گل از آن جدا شده است.

به طور کلی گل رز یکی از مقاوم‌ترین انواع گل است و می‌تواند چند ساعت در بیرون از آب دوام بیاورد. این بازه زمانی ممکن است تحت تأثیر شرایط محیطی مانند گرما یا رطوبت متفاوت باشد. اگر قصد دارید گل رز خود را در گلدان قرار دهید، نباید آن‌ها را برای مدت طولانی بدون آب نگه دارید، در غیر این صورت ماندگاری گل کمتر خواهد شد.

گلبرگ‌های تازه گل رز معمولاً تا سه روز تازه باقی می‌مانند. همچنین می‌توانید گل‌ها یا گلبرگ‌های خود را پس از استفاده خشک کرده و تا زمانی که می‌خواهید نگهداری کنید. با این حال حقیقت غم‌انگیز این است که گل‌های رز تازه شما برای همیشه ماندگار نیستند.

سخن پایانی

گل رز گل بسیار زیبایی است و بوی مطبوعی داد. به طور کلی گل رز را تقریباً همه در سراسر جهان دوست دارند، زیرا یک گل چشم‌نواز و زیبا است و همچنین عطر بسیار خوبی به فضا می‌دهد. گیاه رز، گیاهی بوته‌ای چند ساله است که بر روی آن خارهای کوچک بسیار تیز وجود دارد و به صورت بوته‌ای می‌روید.

گل رز گلی از خانواده Rosaceae یا Rosa است. انواع مختلف این گل ظاهر زیبایی دارند و گونه‌های آن بومی آسیا، اروپا و آمریکای شمالی هستند. گل رز در رنگ‌های متفاوتی یافت می‌شود و در رنگ‌های قرمز، آبی، زرد، نارنجی، صورتی، بنفش، سفید و سیاه وجود دارد. به طور کلی بیش از ۱۰۰ گونه از گل رز در سراسر جهان یافت می‌شود. این گیاه در بسیاری از کشورها قابل‌کشت است و برای مصارف دارویی و زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

سوالات متداول

✅گل رز چیست؟

گل رز گلی زیبا است که اغلب با بوی مطبوع و به صورت بوته‌ای می‌روید و ساقه‌هایی خاردار دارد.

✅کاربردهای رز قرمز چیست؟

گلبرگ‌های رز قرمز برای تزیین و مصارف خوراکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. میزان قرمزی و تعداد گل رز قرمز معانی مختلفی دارند.

✅نام رایج و نام علمی گل رز چیست؟

Rosa rubiginosa نام علمی گل رز و از خانواده Rosaceae است و حدود ۳۶۰ گونه در جنس Rosa وجود دارد.

✅بهترین ماه برای کاشت گل رز کدام ماه است؟

فروردین ماه و اوایل بهار زمان بسیار خوبی برای شروع کاشت گل رز است. با این حال زمان کاشت دقیق گل رز باید بر اساس نوع گل انتخاب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *