دانستنی ها, نگهداری گیاهان

معرفی انواع گل آپارتمانی سایه دوست

معرفی انواع گل آپارتمانی سایه دوست

آیا می‌خواهید در آپارتمان کوچک و کم نور خود گیاه داشته باشید، اما می‌ترسید به دلیل کمبود نور، گیاه در فضای شما زنده نماند؟ خوشبختانه گیاهانی هستند که آن‌ها را به گل آپارتمانی سایه دوست (Shade loving house plants) می‌شناسیم، یعنی گیاهانی که با کمبود نور مشکلی ندارند و حتی از آن راضی هستند. در ادامه این مقاله قصد داریم گیاهانی را معرفی کنیم که گیاهان آپارتمانی سایه دوست هستند و در نور کم به خوبی رشد می‌کنند. گیاهان موجود در این لیست توسط باغبانان با تجربه شناسایی شده‌اند، بنابراین می‌توانید مطمئن باشید که برای رشد با نور کم آزمایش شده‌اند و می‌توانید با خیال راحت آن‌ها را خریداری کنید.

به چه گیاهانی گل آپارتمانی سایه دوست می‌ گویند؟

همیشه به ما گفته شده که نور یک پارامتر مهم برای رشد گیاه است و اگر وجود نداشته باشد، رشد گیاه متوقف می‌شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید گیاهانی وجود دارند که در نور کم هم رشد می‌کنند. به چنین گیاهانی گل آپارتمانی سایه دوست می‌گویند.

گل آپارتمانی سایه دوست، گیاهانی هستند که نور کم را تحمل می‌کنند و رشد آن‌ها متوقف نمی‌شود. دلیل نام‌گذاری گیاهان آپارتمانی سایه دوست این نیست که در نور کم خیلی خوب رشد می‌کنند، بلکه اگر نور خوبی دریافت نکنند، رشد این نوع گیاهان متوقف نمی‌شود و نمی‌میرند، اما در شرایط نوری مناسب، به خوبی رشد می‌کنند، رنگ آن‌ها بهتر می‌شود و برگ‌ها جذاب‌تر به نظر می‌رسند.

با این حال هر گیاهی برای زنده ماندن به نور خورشید نیاز دارد، حتی گیاهان سایه دوست برای فتوسنتز به نور خورشید وابسته هستند. پس منظور از گیاهان آپارتمانی سایه دوست چیست؟ درواقع آن دسته گل هایی هستند که می‌توانند در نور بسیار کم یا حتی نور مصنوعی رشد کنند.

به چه گیاهانی گل آپارتمانی سایه دوست می‌ گویند؟

نحوه نگهداری از گل آپارتمانی سایه دوست

گیاهان سایه دوست مانند سایر گیاهان آپارتمانی نیاز به مراقبت دارند. یکی از مهم‌ترین نکات مراقبتی برای این گیاهان این است که نباید زیاد آبیاری شوند، زیرا تبخیر سطحی در گیاهان آپارتمانی سایه دوست بسیار کم است. از آنجایی که این گیاهان برای رشد به نور خورشید بسیار کمی نیاز دارند، نیازی به آبیاری زیاد نیز نخواهند داشت. آبیاری بیش از حد گیاهان سایه دوست تنها منجر به پوسیدگی ریشه این گیاهان و در نتیجه بیمار شدن گیاه شما می‌شود.

معرفی 15 گل آپارتمانی سایه دوست

گیاهان آپارتمانی سایه دوست انواع مختلفی دارند. در ادامه قصد داریم برخی از زیباترین و رایج‌ترین انواع گیاهان آپارتمانی سایه دوست را معرفی کنیم:

1. پیچک

پیچک انگلیسی و پیچک الجزایری دو نوع پیچک هستند که معمولاً در نور کم تا متوسط ​​به خوبی رشد می‌کنند. برای نگهداری از پیچک به عنوان یک گیاه آپارتمانی سایه دوست فقط مطمئن شوید که زمانی که خاک آن‌ها کاملاً خشک شده است به عمق ۲.۵ سانتی‌متر آن را آبیاری کنید.

پیچک

2. زاموفیلیا

زاموفیلیا گیاه بسیار زیبایی است که مقاومت بالایی دارد و در محیط خشک و در مکانی بدون نور رشد می‌کند. گیاه زاموفیلیا یکی از قوی‌ترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست است.

زاموفیلیا

3. گیاه مار

گیاه مار که به گیاه سانسوریا نیز شناخته می‌شود، یکی از انواع گیاهان گرمسیری سایه دوست است. گیاه سانسوریا در فضایی با حداقل رطوبت و نور به خوبی رشد می‌کند. این گیاه در نور متوسط ​​تا کم، اگرچه سرعت رشد آن کاهش می‌یابد، اما تازه می‌ماند و می‌توانید از زیبایی آن لذت ببرید.

گیاه مار

4. سرخس شاخ گوزنی

سرخس شاخ گوزنی یکی از گیاهان آپارتمانی سایه دوست عاشق رطوبت است و باید در محیطی مرطوب قرار گیرد. این گیاه در دسته گل های هوازی نیز قرار دارد و لازم نیست ریشه آن را در خاک قرار دهید. با این حال بهتر است این گیاه در شرایط نوری متوسط قرار گیرد.

سرخس شاخ گوزنی

5. پوتوس

گیاه پوتوس یکی از سازگارترین انواع گیاهان آپارتمانی سایه دوست است. این گیاه نور کم را دوست دارد و برای محیط آپارتمان یک گزینه بسیار خوب است. محیط ایده‌آل برای پرورش این گیاه نور کم تا متوسط ​​و آبیاری منظم است. هنگام آبیاری بهتر است سطح خاک تا عمق دو سانتی‌متری خشک باشد.

پوتوس

۶. سرخس دوشیزه

مانند سایر سرخس‌ها، سرخس‌های دوشیزه گزینه خوبی برای نگهداری در فضای کم نور هستند. اگر سرخس خاک مرطوب داشته باشد و نور کمی به آن بتابد، گیاهی با طراوت برای شما خواهد بود و تا مدت‌ها می‌توانید از زیبایی آن لذت ببرید.

سرخس دوشیزه

7. دیفن باخیا

و از جمله گیاهان آپارتمانی معروف و قدیمی سایه دوست، دیفن باخیا است. گیاه دیفن باخیا تمایل دارد در نور کم و متوسط ​​زندگی کند. هنگام آبیاری این گیاه باید بسیار مراقب باشید زیرا اگر خاک گیاه زهکشی خوبی نداشته باشد، ریشه‌ها آسیب می‌بینند.

دیفن باخیا

8. فیلودندرون

گیاه فیلودندرون یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی سایه دوست است که به خوبی با نور کم تا متوسط ​​سازگاری دارد. اگر هنگام آبیاری از خشک بودن خاک گیاه مطمئن شوید، رشد خوبی خواهد داشت. بیشتر گیاه فیلودندرون خزنده است، بنابراین قرار دادن آن بر روی پایه یا سقف کاذب باعث جذابیت بیشتر آن می‌شود و در دسته گیاهان آپارتمانی آویز نیز قرار می‌گیرد. برخی از گیاهان فیلودندرون با برگ‌های بزرگ و قلبی شکل، اگر خوب هرس شوند می‌توانند به صورت بوته رشد کنند.

فیلودندرون

۹. کالاتیا

این گیاه می‌تواند یک انتخاب جذاب و زیبا برای فضای آپارتمان باشد، زیرا با برگ‌های رنگارنگ خود جلوه زیبایی به هر مکانی می‌دهد. گیاه کالاتیا می‌تواند در نور کم تا متوسط ​​زندگی کند و به رطوبت دائمی نیاز دارد.

کالاتیا

۱۰. پپرومیا

یکی دیگر از انواع گیاهان آپارتمانی سایه دوست، پپرومیا است. گیاهان پپرومیا می‌توانند در نور کم به خوبی رشد کنند و به دلیل سایز کوچک خود، برای فضای محدود گزینه بسیار مناسبی هستند. گیاه پپرومیا علاقه شدیدی به رطوبت نشان می‌دهد، اما این دلیل نمی‌شود که آب زیادی به این گیاه بدهید. در فصل سرد می‌توانید برگ‌های پپرومیا را با اسپری مرطوب کنید.

پپرومیا

۱۱. سانسوریا

سانسوریا گیاهی از خانواده سوسن یا Liliaceae و بومی آفریقا است، برگ‌های آن دراز و مستطیل و خاردار با حاشیه زرد و به شکل سرنیزه هستند که ارتفاع آن‌ها به یک متر می‌رسد. این گیاه نسبت به خشکی و نور کم مقاوم است، اما اگر نور کافی به آن برسد به خوبی رشد می‌کند.

با این حال گیاه سانسوریا تحمل نور مستقیم خورشید را ندارد. آبیاری این گیاه هر 3 هفته در زمستان و هفته‌ای یک‌بار در تابستان کافی است. به دلیل پر آب بودن ساقه گوشتی گیاه، باید از آبیاری زیاد آن خودداری کنید زیرا باعث پوسیدگی گیاه می‌شود. بین فواصل آبیاری نیز اجازه دهید سطح خاک خشک شود.

سانسوریا

۱۲. دراسنا

یکی از گیاهانی که بیش از 50 گونه مختلف دارد و نور کم را تحمل نمی‌کند، دراسنا است که شکل زیبایی دارد و می‌تواند دکوراسیون منزل و محل کار شما را فوق‌العاده جذاب کند. این گیاه آبیاری منظم را دوست دارد. این گیاه را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید زیرا به برگ‌های آن آسیب می‌رساند.

دراسنا

13. اگزالیس

اگزالیس که به گیاه عشق معروف است، دارای برگ‌های بنفش و بسیار زیبا بوده و به دلیل زیبایی برگ‌هایش از گیاهان زینتی بسیار محبوب به شمار می‌رود. این گیاه برای باغ‌ها، فضای داخلی آپارتمان، تراس‌ها و حاشیه‌ها گزینه‌ای بسیار مناسب است. اگزالیس یکی از انواع گیاهان سایه دوست است. شرایط سایه و نیم سایه برای رشد این گیاه مناسب است و اگر این گیاه در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد می‌میرد.

اگزالیس

۱۴. آنتوریوم

آنتوریوم یکی از زیباترین انواع گیاهان آپارتمانی سایه دوست است. آنتوریوم در نور متوسط ​​تا کم اما در کنار خاک مرطوب تازه و شاداب می‌ماند و شکوفا می‌شود. آنتوریوم با برگ‌های خوش‌فرم و براق خود جلوه زیبایی به فضای آپارتمان می‌دهد.

آنتوریوم

۱۵. کالاتا اورانتا

کالاتا اورانتا با برگ‌های سبز براق و نوارهای سفیدش یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی است. این گیاه انواع مختلفی دارد. مراقبت از این گیاه کمی دشوارتر از سایر گیاهان آپارتمانی سایه دوست است و باید کمی بیشتر برای نگهداری آن زمان بگذارید. برگ‌های گیاه را باید هر چند روز یک‌بار مرطوب کنید، اما از طرفی تا زمانی که خاک گیاه مرطوب است به آب کمی نیاز دارد. این گیاه به نور آفتاب نیاز ندارد و در شرایط نور کم تا متوسط به خوبی رشد می‌کند.

کالاتا اورانتا

سخن پایانی

گیاهان آپارتمانی سایه دوست از جمله محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی هستند. این گیاهان طراوت و شادابی را به خانه شما می‌آورند. شاید برای شما عجیب باشد که گیاهان بتوانند در سایه و بدون نور هم رشد کنند، اما واقعیت این است که گل‌های آپارتمانی سایه دوست می‌توانند در محیط‌های کم نور زنده بمانند و به رشد خود ادامه دهند…

با این حال یک نکته را هرگز نباید فراموش کنید؛ همه گیاهان برای زنده ماندن به نور نیاز دارند. از نظر علمی، دریافت نور توسط گیاهان منجر به فتوسنتز و تولید فولیکول می‌شود، یعنی همان فرآیندی که باعث سبز بودن گیاه می‌شود؛ بنابراین گیاهان سایه دوست می‌توانند در نور کم، نور غیرمستقیم و نور طبیعی رشد کنند. از خدمات مهم گل رزا ارسال گل به سراسر کشور است؛ ارسال گل به شیراز نیز از یکی از خدمات ما حساب میشود.

نکته آخر این است که گیاهان سایه دوست را زیاد آبیاری نکنید؛ زیرا تبخیر سطحی در این گیاهان کمتر اتفاق می‌افتد و باعث می‌شود آب در گلدان آن‌ها برای مدت طولانی‌تری حفظ شود. آبیاری زیاد فقط به ریشه این گیاهان آسیب می‌رساند.

 

سوالات متداول

✅به چه گیاهانی گل آپارتمانی سایه دوست می‌ گویند؟

گیاهان آپارتمانی سایه دوست، گیاهانی هستند که نور کم را تحمل می‌کنند و رشد آن‌ها متوقف نمی‌شود. دلیل نام‌گذاری گیاهان آپارتمانی سایه دوست این است که اگر نور خوبی دریافت نکنند، رشد این نوع گیاهان متوقف نمی‌شود.

✅آیا گیاهان آپارتمانی سایه دوست به نور نیاز ندارند؟

رشد این نوع گیاهان در نور کم متوقف نمی‌شود، اما در شرایط نوری مناسب، به خوبی رشد می‌کنند، رنگ آن‌ها بهتر می‌شود و برگ‌هایشان جذاب‌تر به نظر می‌رسند. هر گیاهی برای زنده ماندن به نور خورشید نیاز دارد، حتی گیاهان سایه دوست برای فتوسنتز به نور خورشید وابسته هستند.

✅نگهداری از گل آپارتمانی سایه دوست چگونه است؟

یکی از مهم‌ترین نکات مراقبتی برای این گیاهان این است که نباید زیاد آبیاری شوند، زیرا تبخیر سطحی در گیاهان آپارتمانی سایه دوست بسیار کم است و خاک گلدان آن‌ها آب را برای مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *