دانستنی ها

روشهای نگهداری دسته گل طبیعی (شاخه گل بریده)

روشهای نگهداری دسته گل طبیعی

گل‌های طبیعی از شاخه جدا شده زیبا و رنگارنگ در حفظ روحیه و کاهش استرس شما تأثیر زیادی دارند. در صورتی که عاشق گل‌ها هستید و دوست دارید گلدان خانه شما همیشه پر از گل‌های زیبا باشد، بهتر است با روش نگهداری دسته‌گل طبیعی آشنا شوید. این کار به شما کمک می‌کند تا از داشتن گل‌های خوشبو و باطراوت در مدت زمان بیشتری لذت ببرید. با توجه ‌به اهمیت این موضوع در افزایش عمر نگهداری از گل شاخه بریده در این مطلب به بررسی تمام جنبه‌های مراقبت از شاخه گل بریده می‌پردازیم.

15  روش نگهداری دسته گل طبیعی

برای نگهداری گل‌های طبیعی و حفظ زیبایی و طراوت آن‌ها باید از روش‌های صحیح و اصولی استفاده کنید. به این شکل می‌توانید طول عمر استفاده از گل‌ها را افزایش داده و از دیدن آن‌ها در محیط خانه یا محل کار خود لذت ببرید. مراحل زیر به شما در نگهداری بهتر و طولانی‌تر انواع گل‌های طبیعی کمک می‌کند:

ظرف مناسب انتخاب کنید

ظرف مناسب انتخاب کنید

یک گلدان تمیز و عاری از هر گونه آلودگی یا مواد شوینده باقی مانده بر روی آن را برای نگهداری از گل‌ها انتخاب کنید. گلدان‌های بلندتر برای گل‎های سبک‌تر و شکننده‌تر مناسب است. شکوفه‌های سنگین را کوتاه کنید و آن‌ها را در یک گلدان کم ارتفاع قرار دهید، به‌گونه‌ای که فضای بیشتری برای پخش شدن داشته باشند.

ساقه گل‌ها را کوتاه کنید

قبل از قرار دادن ساقه‌های گل در آب، حدود 5 سانتی‌متر از آن را جدا کنید. قیچی باغبانی مناسب‌ترین ابزار برای این کار است، اما می‌توانید از قیچی معمولی نیز استفاده کنید. توجه داشته باشید که ساقه‎ها را با زاویه 45 درجه ببرید تا سطح آن برای جذب بهتر و بیشتر آب، افزایش یابد. برخی از گل‌ها، مانند گل رز، به‌گونه‌ای هستند که ممکن است حباب‌های هوا در ساقه‌های آن‌ها گیر و جریان آب را مسدود کنند. برای جلوگیری از این موضوع ساقه‌های گل را به‌طور کامل در زیر آب قرار دهید.

ساقه گل‌ها را کوتاه کنید

نور مناسب را انتخاب کنید

گل‌های طبیعی باید در نور غیر مستقیم نگهداری شوند، زیرا نور مستقیم خورشید به گلبرگ‌های گل آسیب زده و باعث پژمرده شدن آن‌ها می‌شود؛ بنابراین بهتر است گل‌های خود را در گلدان مناسب و در زیر نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید.

دمای آب را بررسی کنید

برای نگهداری دسته گل طبیعی باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که دمای آب مناسب برای هر نوع گلی چقدر است. بیشتر گل‌ها در آب با دمای اتاق به بهترین شکل نگهداری می‎شوند. این در حالی است که برخی از گل‌ها مانند گل‌ پیاز، در آب خنک یا حتی آب سرد سالم‌تر می‌مانند. چه از آب سرد یا ولرم استفاده می‌کنید، گلدان را از آب پر کنید، به این شکل که باید سه چهارم گلدان از آب با دمای مناسب پر شود، زیرا گل‌ها آب زیادی را جذب می‌کنند.

آب اسیدی تهیه کنید

 گل‌های طبیعی که از شاخه خود جدا شده‌اند، در آب کمی اسیدی بهترین عملکرد را دارند. به‌طور ایده‌آل سطح pH بین 3.5 تا 5.5 گزینه خوبی برای نگهداری از گل‌های طبیعی محسوب می‌شود.

آب اسیدی تهیه کنید

برگ‌های زیر آب را جدا کنید

توصیه می‌شود برگ‌هایی که در زیر خط آب قرار دارند را از ساقه گل جدا کنید، زیرا هر برگ غوطه‌ور در زیر آب می‌تواند پوسیده شود و همین امر باعث رشد باکتری در آب گلدان می‌شود؛ بنابراین مهم است که به‌طور مرتب گل‌های خود را بررسی کنید و برگ‌های زیر آب را بردارید.

وضعیت گل‌ها را به طور مداوم بررسی کنید

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در نگهداری از دسته گل طبیعی این است که هر چند وقت یک‌بار وضعیت آن‌ها را بررسی کنید. برای این کار آب کثیف گلدان را با آب شیرین جایگزین کرده و گلدان خود را هر روز تمیز کنید. آب کثیف می‌تواند منجر به رشد باکتری و درنهایت پژمردگی گل‌ها شود. همچنین بهتر است ساقه‌های گل را هر دو تا سه روز یک‌بار دوباره ببرید تا به جذب بهتر آب کمک کنید.

گل‌ها را در محیط مناسب قرار دهید

دسته گل طبیعی و زیبای خود را از محیط‌های خشن دور نگه دارید. قرار دادن گل‌های طبیعی که از شاخه خود جدا شده‌اند، در زیر نور مستقیم خورشید، نزدیک وسایل داغ یا در نزدیکی وسایل تهویه و پنجره‌های باز باعث از بین ‌رفتن و پژمردگی آن‌ها می‌شود. همچنین برخی از گل‌ها مانند گل لاله به گرما حساس هستند، بنابراین آن‌ها را در محیط خنک قرار دهید. توصیه می‌شود گل‌های از شاخه بریده را از میوه‌های تازه دور نگه دارید، زیرا آن‌ها آثاری از گاز اتیلن که در تسریع روند پژمردگی گل‌ها موثر است را از خود ساطع می‌کنند.

به گل‌های خود غذا بدهید

یک بسته غذایی مناسب برای نگهداری از دسته گل طبیعی در حفظ طراوت و زیبایی گل‌ها موثر است. برخی از بسته‌های غذایی که حاوی تمام مواد نگه‌دارنده ضروری برای گل‌های از شاخه بریده شده است، به ماندگاری بیشتر گل‌ها کمک می‌کند. این بسته‌های غذایی گل حاوی ترکیب متعادلی از قند برای تغذیه گل‌ها، اسیدی‌کننده‌ها برای کنترل pH آب و یک بیوسید برای از ‌بین ‌بردن باکتری‌های مضر است.

به گل‌های خود غذا بدهید

غذای گل‌ها را خودتان درست کنید

 به جای خرید بسته‌های غذای گل، می‌توانید برای گل‌های طبیعی و زیبای خود، غذا درست کنید. رایج‌ترین و بهترین دستور غذا در روش نگهداری دسته گل طبیعی این است که گلدان خود را با سه قسمت آب، یک قسمت اسپریت (برای شکر) و چند قطره سفید کننده برای از ‌بین ‌بردن باکتری‌ها پر کنید. یکی دیگر از دستورالعمل‌های رایج غذای گل این است که دو قاشق غذاخوری سرکه سیب، دو قاشق غذاخوری شکر و نصف قاشق چای‌خوری سفید کننده را در یک گلدان آب مخلوط کنید.

سرعت پژمردگی گل‌ها را کاهش دهید

جالب است بدانید که چند قطره الکل می‌تواند سرعت پژمردگی گل‌ها را کاهش دهد. دادن کمی الکل به گل‌های از شاخه بریده شده می‌تواند روند پیری آن‎ها را کندتر کند، زیرا الکل مانع تولید گاز اتیلن که در پژمرده شدن گل‌ها موثر است، می‌شود.

گل‌های مضر را جدا کنید

برای نگهداری بهتر از گل‌های طبیعی باید آن‌ها را از برخی گل‌های مضر جدا کنید، بنابراین بهتر است آن‌ها را در ظرف جداگانه قرار دهید. سنبل‌های تازه بریده شده، زنبق و نرگس مواد شیمیایی سمی تولید می‌کنند که می‌تواند سایر گیاهانی را که منبع آبی مشترکی دارند را از بین ببرند. این گل‌ها را قبل از ترکیب با انواع دیگر گل‌ها به مدت یک روز در ظرفی جداگانه نگهداری کنید.

گل‌های مضر را جدا کنید

گلبرگ‌های پژمرده را ببرید

برخی از شکوفه‌ها و گلبرگ‌های گل که پژمرده و خراب شده‌اند را از ساقه و گل‌های سالم جدا کنید. این کار برای حفظ زیبایی ظاهری و طراوت گل‌ها مناسب است؛ بنابراین با تمام شدن انقضای شکوفه‌ها، آن‌ها را از دسته گل بیرون بیاورید تا شکوفه‌های دیگر تازه‌تر و زیبا‌تر بماند.

از جابجا کردن گلدان اجتناب کنید

حرکت دادن و تکان دادن زیاد گلدان در تسریع روند پژمرده شدن گل‌ها موثر است، زیرا گل‌ها ماندن در یک مکان ثابت را دوست دارند؛ بنابراین بعد از بررسی بهترین موقعیت برای قرار دادن گلدان، از جابجا کردن مداوم آن خودداری کنید.

گل‌ها را از مواد شوینده دور نگه دارید

همان‌طور که می‌دانید مواد شوینده گازهای مضر از خود ساطع می‌کنند، بنابراین برای نگهداری دسته گل طبیعی، بهتر است آن را دور از مکان‌هایی مانند آشپزخانه که در معرض زیاد مواد شوینده هستند، قرار دهید. گل‌های طبیعی از شاخه بریده شده نسبت ‌به گازهای سمی و مضر، بسیار حساس و آسیب‌پذیر هستند.

افزایش عمر گل‌های طبیعی

افزایش عمر گل‌های طبیعی

طول عمر گل‌های طبیعی از شاخه بریده شده به گونه و تازگی آن‌ها بستگی دارد، به این شکل که:

 • اگر گل‌ها را از باغچه خود بچینید، نسبت ‌به تازگی آن مطمئن هستید؛ بنابراین می‌توانید با استفاده از روش نگهداری دسته گل طبیعی، حداکثر طراوت و زیبایی را از آن‌ها ببینید.
 • در صورتی که گل‌ها را از گل‌فروشی‌ها خریداری کنید، میزان تازگی آن‌ها متفاوت است. به این شکل که گل‌ها ممکن است تازه باشند یا ممکن است روزها در مغازه نگهداری شده باشند.
 • برخی گل‌ها ماندگاری بیشتری دارند؛ بنابراین اگر به دنبال این نوع از گل‌ها هستید گل‌های رز، داوودی، میخک، آلسترومریا، زنبق، ادریسی و کلماتیس بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شوند. همه این گل‌ها حداقل ده روز در گلدانی با آب تمیز، سالم و باطراوت می‌مانند.

باید بدانید که زندگی گل‌ها با جدا شدن از شاخه‌ها به پایان نمی‌رسد، اگرچه به این شکل عمر آن‌ها کوتاه‌تر می‌شود. این در حالی است که اگر با نکات مهم در افزایش عمر گل‌های طبیعی از شاخه جدا شده آشنا باشید، می‌توانید تعداد روزهای زندگی آن‌ها را افزایش دهید. برخی از مهم‌ترین نکات در نگهداری طولانی مدت دسته گل طبیعی شامل موارد زیر است:

 • سطح و کیفیت آب گل‌ها را بررسی کنید.
 • گل‌ها برای زنده ماندن و حفظ زیبایی و عطر شگفت‌انگیز خود به مواد مغذی ایجاد شده توسط برگ‌ها وابسته هستند. این زمانی اتفاق می‌افتد که برگ‌های گل از طریق فتوسنتز برای تبدیل پرتوهای خورشید به انرژی استفاده می‌کنند که سپس به گل منتقل می‌شود. برای تکرار این فرآیند، می‌توانید مقداری شکر یا غذای گیاهی به آب گلدان اضافه کنید.
 • مطمئن شوید که ساقه گل تمیز و عاری از عفونت است. برای این کار ساقه گل‌ها را حدود 5 سانتی‌متر از قسمت انتهایی آن ببرید. همچنین ساقه‌ها را با زاویه 45 درجه برش دهید.
 • شاخ و برگ‌های اضافی مانند برگ‌های مرده را کوتاه کنید تا انرژی گل‌ها حفظ شود.
 • آب موجود در گلدان نقش حیاتی در سالم نگه داشتن آن‌ها دارد، زیرا به‌عنوان مجرای انتقال انرژی مورد نیاز گل‌ها از طریق ساقه و قسمت‌های مختلف آن عمل می‌کند.

نحوه آبدهی به دسته گل طبیعی

نحوه آبدهی به دسته گل طبیعی

در صورتی که به دنبال افزایش عمر، زیبایی و طراوت گل‌های طبیعی خود هستید، باید با نحوه آبدهی صحیح به آن‌ها آشنا باشید؛ بنابراین برای نگهداری دسته گل طبیعی و آبدهی صحیح به آن‌ها موارد زیر را در نظر داشته باشید:

آشنا اشید.

 • یک گلدان را تا حدود ¾ ارتفاع آن از آب پر کنید.
 • آب گلدان را حداقل هر دو روز یک‌بار برای تغذیه سالم گل‌ها تعویض کنید.
 • آب ولرم برای جذب مواد مغذی گل بهترین گزینه است.
 • دو قاشق غذاخوری سرکه سیب یا نصف قاشق چای‌خوری سفید کننده به آب گلدان اضافه کنید تا به از ‌بین ‌بردن باکتری‌ها و کپک‌ها کمک کند.
 • حتماً قبل از استفاده، گلدان را به‌خوبی تمیز کنید. برای این کار گلدان را با آب گرم و صابون پر کنید و بگذارید ده دقیقه بماند، سپس آن را بشویید و کاملاً آبکشی کنید.

غذای شاخه گل‌های بریده شده

غذای شاخه گل‌های بریده شده

سلامت گل‌های طبیعی از شاخه بریده شده توسط عوامل زیادی تعیین می‌شود. علاوه بر این که باید بدانید چه مقدار آب برای گلدان لازم است، مهم است که بدانید چه چیزی باعث می‌شود شکوفه‌ها زنده و معطر به نظر برسند. با مراقبت مناسب از گل‌های از شاخه بریده خود، می‌توانید آن‌ها را تا هفته‌ها زنده نگه دارید، اگرچه این به نوع گل‌ها نیز بستگی دارد.

گل‌ها به غذا، آب و محیطی تمیز نیاز دارند. برای تغذیه بهتر گل‌های طبیعی از شاخه جدا شده بهتر است با نحوه درست کردن یک غذای خانگی دست‌ساز برای آن‌ها آشنا باشید، برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • 1 لیتر آب + 2 قاشق غذاخوری آب لیمو + 1 قاشق غذاخوری شکر + 1/2 قاشق چای‌خوری سفید کننده را با هم مخلوط کنید.
 • محلول موردنظر را با هر بار تعویض آب گلدان، به آب تازه و سالم اضافه کنید.

شکر بخش مهمی از غذای گل‌های طبیعی را به خود اختصاص می‌دهد و سفید کننده به کند کردن رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها کمک می‌کند. یک نکته مهم در تهیه غذای شاخه گل‌های بریده شده این است که بهتر است مقدار شکر را بر اساس نوع گل موردنظر انتخاب کنید، زیرا درصد قند توصیه شده برای انواع مختلف گل‌های از شاخه بریده شده، متفاوت است.

 

سخن پایانی

اگر جزو کسانی هستید که همیشه روی میز خانه و محل کار خود یک دسته گل طبیعی قرار می‌دهید تا از عطر و زیبایی آن لذت ببرید، باید با روش نگهداری دسته گل طبیعی آشنا باشید. شما عاشق گل‌ها هستید، بنابراین مهم است که از آن‌ها به‌خوبی مراقبت کنید. این کار به افزایش عمر گل‌های طبیعی از شاخه جدا شده و حفظ طراوت و زیبایی آن‌ها کمک می‌کند. همچنین باید نحوه آبدهی صحیح و دستور تهیه غذای مناسب برای تغذیه گل‌های طبیعی را بدانید. در این مطلب به بررسی تمام آن چیزی که در نگهداری دسته گل طبیعی موثر است، پرداختیم. در انتها میتوانید با مراجعه به صفحه ارسال گل به تهران از بین متنوع ترین گل های زینتی ثبت سفارش کنید.

 

سوالات متداول

✅چقدر آب به گلدان اضافه کنم؟

برای نگهداری دسته گل طبیعی باید دو سوم گلدان را با آب پر کنید. آب ولرم بهترین گزینه است، زیرا گل‌ها می‌توانند آن را سریع‌تر و راحت‌تر بنوشند.

✅چرا باید ساقه‌های گل را کوتاه کنم؟

ساقه‌های گل پس از چیدن خشک می‌شوند. این شرایط می‌تواند انتقال آب به گلبرگ‌ها و غنچه‌ها را دشوار کند؛ بنابراین توصیه می‌شود حدود 2-3 سانتی‌متر از پایین ساقه‌ها را با زاویه 45 درجه ببرید. این کار از قرار گرفتن ساقه‌ها در کف گلدان جلوگیری کرده و سطح آن را برای جذب آب افزایش می‌دهد.

✅گل‌هایم را کجا نگه دارم؟

گل‌های از شاخه بریده شده، در شرایط خنک ماندگاری بیشتری دارند. برای جلوگیری از خشک و پژمرده شدن گل‌ها، آن‌ها را دور از نور مستقیم و منابع گرما نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *